Burun Estetiği rhinoplasty

Burun Estetiği

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu ile Burun Estetiği Üzerine

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği ameliyatlarının büyük bir çoğunluğu estetik görünümü değiştirmek amacıyla yapılır. En çok 18 – 25 yaş olmak üzere her yaş grubundan hastalar burun estetiği için plastik cerrahiye başvurabiliyor. Hala en çok kadınlar tarafından tercih edilse de erkek hastaların sayısında ciddi bir görülmektedir. Eskiden özellikle erkek hastalarda estetik burun ameliyatı yaptırmak sosyal anlamda tabu iken, günümüzde ameliyat sonrası ilk dönemde bile hastalar fotoğraflarını rahatlıkla paylaşıyor ve kesinlikle burun estetiğini yapılması gereken doğal bir ameliyat olarak kabul ediyor. Ayrıca artık nefes problemleri de genellikle burun estetiğiyle birlikte yapılıyor. Çünkü eğer bir burunda şekil bozukluğu varsa beraberinde genellikle nefes alma problemi de olduğunu belirten Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, estetik olarak güzel sonuç alınan ancak kişinin nefes problemi giderilemeyen bir burun estetiği ameliyatının başarılı olarak kabul edemeyeceğini belirtiyor.

Hastalar ilk görüşmede yeni burnu ile ilgili hayallerini ve beğendikleri burun görsellerini paylaşmaktadır. Ancak burada en önemli nokta bir hastaya yakışan bir burnun bir diğer hastaya uygun olamayacağının veya estetik anlamda aynı görünümde olamayacağının kabul edilmesidir. Çünkü burnun yeni şeklini öncellikle hastanın yüz ölçüleri ve eski burnu belirliyor. Plastik cerrahide burun estetiğinin başarısı üç şekilde ölçülür. Birincisi işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi, ikincisi yüzün genel hatlarıyla uyumlu olması ve hastayı memnun edecek bir şekle sahip olmasıdır. Genellikle plastik cerrahlar ameliyattan önce hasta ile buruna verilecek şekil üzerine konuşur, isteklerini, olabilecekleri, olması gerekenleri ya da ameliyat sonrası sahip olunacak burnu hastanın fotoğrafları üzerinden gösterir. Gelişen tıp ve teknoloji sayesinde artık hastalar ameliyattan önce nasıl bir buruna sahip olacaklarını bilgisayar destekli fotoğraflar sayesinde görebiliyor. Böylece yeni burnun nasıl olacağına hasta ile cerrah birlikte karar verebiliyor. Kısacası günümüzde hastalar nasıl buruna sahip olacağını bilerek ameliyata giriyor, böylece sonrasında büyük bir sürprizle karşılaşmıyor.

 

Burun estetiği ameliyatlarının en çok tartışılan konusuna gelelim.

Kapalı teknik mi, açık teknik mi? Sizce hangisi daha iyi?

Günümüzde her iki teknik de oldukça gelişmiş durumda. Buruna uygulanacak işleme ve cerrahın seçimine göre uygulanacak teknik değişebilir. Kapalı burun estetiği, burunda herhangi bir ameliyat kesisi olmadan tamamen burun içinden uygulanan bir tekniktir. İz kalma korkusu olan hastalar çoğunlukla kapalı burun estetiğini talep eder. Oysaki açık burun estetiği ameliyatlarında da herhangi bir iz kalmadan çok başarılı sonuçlar alınabiliyor. Cerrahlar her iki tekniği farklı nedenler ile kullanabilir. Cerrah açık ya da kapalı yaklaşımı seçerken buruna uygulanacak işlemleri ve her tekniğin kendine ait olası riskleri değerlendirerek karar verir. Bu nedenle ameliyat tekniği seçimini plastik cerraha bırakmak çok daha faydalı olacaktır.

Burun estetiği ameliyatı yaptırmayı düşünenleri nasıl bir süreç bekliyor?

Burun estetiği ortalama 2-2,5 saat süren bir operasyondur. Burun estetiğinden sonra eğer atel/silikon tampon takıldıysa 5 ile 7 gün içinde çıkarılır, dikişler de sürede alınır. Yapılan ameliyatın durumuna göre hasta 2 ile 8 gün arasında kontrole gelir. Özellikle hastalar arasında tabu haline gelen tampon korkusu da kullandığım silikon tamponlarla tamamen yok olmuş durumda. Çünkü eski bez tamponlar gibi çıkarken acı vermediği gibi içindeki delikler ile hasta ameliyattan hemen sonra bile nefes alabiliyor, rahatsızlık vermiyor. Çıkarılırken de kesinlikle dayanılamayacak bir ağrı ya da acı hissedilmiyor, çoğu hastamız silikon tamponun çıkma anını bile hissetmiyor. Bu sebeple burun estetik ameliyatı ile ilgili ameliyat sonrası dönem hiçbir şekilde hastayı korkutmamalıdır, genellikle hastalarımdan burun estetiği süresince hiçbir ağrı/acı hissedilmediği geribildirimini alırım.

Burun estetiği olmayı düşünenlere tavsiyeleriniz var mı? Varsa nelerdir?

Burnunuzun şeklinden dolayı mutsuzsanız, burun estetiğine karar vermekte gecikmeyin. Burun estetiği en başarılı estetik operasyonların başında geliyor. Unutmayın eğer burnunuzda estetik bir bozukluk varsa beraberinde çoğunlukla işlevsel bir bozukluk da vardır. Üstelik günümüzde gelişen tıp sayesinde morluk ve şişlikler eskiye kıyasla yok denecek kadar az, iyileşme süresi ise çok daha kısadır. Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise buruna ve yüze darbe almamaktır. Tıbbın sunduğu bu imkanlardan yararlanarak sağlıklı ve güzel bir buruna sahip olmak artık çok daha kolay. Tabii güzel nefes almak güzel burnun olmazsa olmaz bir unsuru olmalıdır.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Op. Dr. Ufuk Askeroğlu

Add a Comment

You must be logged in to post a comment