Skip to main content
Endoskopik Yüz Germe

Yeni Trend Endoskopik Yüz Germe!

Endoskopik yüz germe, cildi sıkılaştırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir ve minimal invaziv bir teknik olarak geleneksel germe ile karşılaştırıldığında neredeyse hiç iz bırakmaz. Göz altı torbaları, kaş sarkmaları, kaş arası kırışıklıkları, kaz ayağı gibi yüzün üst üçte birlik kısmındaki kusurların tedavisinde önerilir. Endoskopik yüz germe aynı zamanda yüzün orta kısmındaki sarkma ve belirgin nazolabial kıvrımları gidermek için de kullanılır.

Endoskopik Yüz Germe Neleri İçerir?

Bu teknik geniş kesiler gerektirmez; bunun yerine cerrahın kafa derisinde sadece birkaç küçük kesi (2-3 cm) yapması ve bu kesilerden hastanın derisinin altına küçük bir video kamera (endoskop) kullanarak erişebildiği tekniktir . Bu yüz germe tekniği, yüzdeki yaşlanma belirtilerini düzeltmek ve yumuşatmak, kasları sıkılaştırmak, fazla yağı gidermek ve yara izi bırakmadan cildi yeniden konumlandırmak için en uygun teknolojiyi temsil eder.

Endoskopik Yüz Germe
Endoskopik Yüz Germe

Endoskopik Yüz Germe Örnekleri:

Dr.Ufuk Askeroğlu’nun Bella Eyes® ve Trinity Lift® ameliyatları gibi cerrahi teknikleri endoskopik yüz germe tekniğinin en güzel örneklerinden ikisidir. Bella Eyes® ameliyatı aynı zamanda endoskopik dinamik kantopeksi ve lateral kaş kaldırmanın bir kombinasyonu olarak da bilinir. Trinity Lift® tekniği (endoskopik orta yüz germe) hem orta yüzün hem de şakakların gençleştirilmesinde kullanılır.

Endoskopik Yüz Germe (Kaş Kaldırma):

Dr.Ufuk Askeroğlu ayrıca endoskopik yüz germe tekniğini kullanarak kaşları mediale doğru kaldırıyor. Bu teknikte kafa derisine 4 küçük kesi yapılarak kaşların şekli değiştirilmeden kaldırılır. Endoskopik kaş kaldırma işlemi yaşlanma veya genetik faktörlere bağlı olarak kaşları düşük olan hastalar için uygundur. Bazı hastalar üst blefaroplastinin gerekli olduğunu düşünebilir ancak çoğu durumda kaş kaldırma, gözler ile kaşlar arasındaki mesafenin artırılmasına yardımcı olabilir. Bu onların daha fresh ve daha az yorgun bir görünüme sahip olmalarına yardımcı olur.

Endoskopik yüz germe için ideal aday kimdir?

Sıkılık kaybı, cilt sarkması ve yüz ifadesini etkileyen gözle görülür yaşlanma belirtilerinin yanı sıra kendine olan özgüveni de etkilenen hastalar bu yüz germe tekniği için ideal adaylardır.

Endoskopik teknikle alt yüz germe mümkün müdür?

Bu teknikte SMAS adı verilen yüzün daha derin tabakası kaldırılabilir ancak sarkması fazla olan hastalarda fazla derinin çıkarılması gerekir ki bu bu teknikle mümkün değildir.
Çıkarılmadığı takdirde fazla deri yüzde çukurlaşmalara neden olabilir ki bu da herhangi bir yüz germe tekniği sırasında daima kaçınmaya çalıştığımız bir durumdur. Yüzün alt üçte birlik kısmında sarkması minimal olan hastalarda bu teknik uygulanabilir. Bu arada SMAS’a dikiş atmanın uzun süreli etki sağladığı kanıtlanmamıştır, bu nedenle yüzün alt üçte birlik kısmında sarkma olan hastalarda her zaman kulak çevresi ve arkasından kesi ile yapılan derin plan yüz germe tekniğini öneriyoruz.

OP. DR. UFUK ASKEROĞLU

OP. DR. UFUK ASKEROĞLU
Size nasıl yardım edebilirim?