Skip to main content

Jinekomasti

Jinekomasti

Jinekomasti adı verilen tıbbi bir bozukluğa bağlı erkek meme dokusunun genişlemesi. Bir utanç, düşük benlik saygısı ve psikolojik ıstırap kaynağı olan bu hastalık, yaşamlarının bir noktasında erkeklerin% 40 ila % 60’ını etkiler. Jinekomasti, hormon dengesizlikleri, bazı ilaçlar, obezite ve genetik dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

Genellikle erkek meme küçültme ameliyatı olarak adlandırılan jinekomasti ameliyatı, göğüs bölgesinden ekstra meme dokusunu, yağını ve cildi çıkarmak, daha düz, daha erkeksi görünümlü bir göğüs bırakmak için tasarlanmış kozmetik bir cerrahi operasyondur. Sedasyon ile birlikte genel anestezi veya lokal anestezi, prosedürü ayakta tedavi bazında gerçekleştirmek için yaygın olarak kullanılır.

Cerrah, işlem sırasında meme başı bölgesinin etrafında veya koltuk altı bölgesinde bir kesi yapacak ve daha sonra ekstra doku ve yağları çıkarmak için liposuction ve / veya eksizyon prosedürlerini kullanacaktır. Ameliyatın karmaşıklığına bağlı olarak, süreç bir ila üç saat sürebilir.

İşlemden sonra, hastalar göğüs bölgesinde bazı rahatsızlıklar, ödem ve morarmalar olabilir. Bu yan etkiler ağrı kesiciler ve kompresyon giysileri ile kontrol altına alınabilir. Ameliyattan sonra, hastalara bazen optimal iyileşmeyi teşvik etmek için yoğun aktiviteden kaçınmaları ve birkaç hafta egzersiz yapmaları söylenir.

Jinekomasti yaşayan erkekler, yüksek başarı oranına sahip olan ameliyattan fiziksel ve psikolojik olarak büyük fayda görebilirler. Hasta sağlıklı bir yaşam tarzı ve vücut ağırlığını koruduğu sürece, cerrahi etkiler genellikle uzun ömürlüdür.

Sık Sorulan Sorular

Jinekomasti ameliyatı için kimler iyi bir adaydır?

Göğüs bölgesinde ekstra meme dokusu ve yağ bulunan ve genel olarak sağlıklı olan erkekler uygun adaylar olabilir. Prosedürün tehlikelerini ve avantajlarını anlamak, makul beklentilere sahip olmak kadar önemlidir.

Jinekomasti ameliyatının tehlikeleri nelerdir?

Herhangi bir cerrahi operasyon gibi, jinekomasti ameliyatının da anestezi sorunları, yara izleri, kanama ve enfeksiyon gibi bazı riskleri vardır. Bununla birlikte, yetenekli cerrahlarımızdan birini seçerek, bu riskler azaltılabilir.

Jinekomasti ameliyatından sonra ne kadar sürede iyileşmem gerekir?

İyileşme süresinin uzunluğu, prosedürün karmaşıklığına ve hastanın spesifik iyileşme sürecine bağlı olacaktır. Genel olarak, hastalar ameliyattan bir ila iki hafta sonra işe geri dönmeyi ve rutin aktivitelere katılmayı bekleyebilirler.

Jinekomasti ameliyatı sonrası belirgin yara izi olur mu?

Jinekomasti ameliyatı da dahil olmak üzere her cerrahi operasyonun geride iz bırakma riski vardır. Gizli yerlerde ve doğru yara bakım kurallarına göre kesiler yapılarak yara izleri azaltılabilir.

Jinekomasti ameliyatı sonuçları ne kadar sürer?

Hasta sağlıklı bir yaşam tarzı ve vücut ağırlığını koruduğu sürece, jinekomasti ameliyatı sonuçları genellikle uzun ömürlüdür. Bununla birlikte, meme dokusu kilo alımı, hormon dengesizlikleri veya bazı ilaçların bir sonucu olarak yeniden büyümeye başlarsa, daha fazla ameliyat gerekebilir.

    OP. DR. UFUK ASKEROĞLU

    OP. DR. UFUK ASKEROĞLU
    Size nasıl yardım edebilirim?