Liposuction Uygulaması ile
İstediğiniz Vücut Oranına Ulaşın!

Estetik, Güzellik, Sağlık

Liposuction Nedir?

Liposuction “vakumla yağ emmek” anlamına gelmektedir. Vakumlu bir pompaya bağlı özel tasarlanmış kanüller aracılığıyla vücudun çeşitli bölgelerinden yağ emme tekniğidir. “Liposhaping, lipoplasty, liposculpture, suction assisted body contouring, suction lipectomy, liposhifting” gibi tekniklerle temelde liposuction ile yağ alınır ve alınan yağ gerekli yerlere yeniden enjekte edilir. Yapılan bu işlemlerde amaç hastayı zayıflatmaktan çok vücudu şekillendirmektir.

Temel olarak vücudun hemen her bölgesine uygulanabilen liposuction, bayanlarda en sık karın, kalça , uyluklar ve diz bölgelerine; erkeklerde ise en sık bel ve karın bölgeleri ile meme bölgelerine uygulanmaktadır.

Liposuction bilinenin aksine, esas amacı kilo vermek olan kişiler için ideal bir teknik değildir. Bazı durumlarda diyet ve egzersiz yöntemlerine yardımcı olmak üzere zaman zaman kilo vermek isteyen hastalarda da uygulanabilmesine karşın, temel olarak ideal kiloda veya ideal kiloya yakın kişilerde, egzersizle ve diğer yöntemlerle verilmesi pek mümkün olmayan bölgelerdeki fazla yağ kitlelerinin uzaklaştırılması için kullanılmaktadır. Temel olarak her yaşta uygulanabilse de yağ dokusunun uzaklaştırılması sonucu altı boşalmış olan derinin eski gerginliğini elde edebilmesi için yeterince elastik olması gereklidir. Aksi takdirde cilt sarkmaları olabilir ve bu sarkan derinin ek yöntemlerle alınması gerekebilir.

 

Liposuction yaptıracak olan kişinin öncelikle genel sağlık durumunun iyi olması gereklidir. Çünkü işlem basit bir işlem değil; aksine ciddi bir cerrahi işlemdir. Ameliyat sonrası egzersiz ve beslenme çok önemlidir.

 

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, liposuction ameliyatında da ameliyattan 3 hafta öncesinde sigarayı kesmek gerekmektedir. Son 1 haftada kan sulandırıcı ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.

 

Yağ emme işlemi vakum yardımı ile yapılır. Vakum oluşturmak için ya enjektörler, ya da motor sistemleri kullanılır. Emme işleminden önce yağ dokusu parçalanarak liposuction işlemi kolaylaştırılabilir. Bu amaçla genellikle ultrasonik enerji ya da lazerler kullanılır.

Liposuction Nedir

Liposhaping

Liosuction ve ya enjeksiyonu işlemlerinden oluşur. Bu teknikte çok miktarda serum, bir miktar anestezik ilaç, adrenalin ve bazen bikarbonat ile karıştırılarak liposuction yapılacak alanlara enjekte edilir. Bu sayede enjeksiyon yapılan alanlarda uyuşma sağlanır. İşlemde kullanılan kanüller, liposuction yapılacak olan yağ dokusunda delikler açarken hem yağ dokusunu emer, hem de geçtiği alanda çevredeki yağ hücrelerini tahrip eder. Yağ verilmesi planlanıyorsa emilen yağ steril bir ortamda toplanır, yıkanır, süzülür ve gerekirse santrifüj edilerek yoğunlaştırılır. Hazırlanan yağ, ilave edilmesi gereken bölgelere daha ince kanüllerle verilir.

Liposhaping

Ultrasonik Liposuction (Ultrason yardımlı liposuction)

Ultrason yardımlı liposuction son yıllarda popüler olmuş bir tekniktir. Birçok uzman ultrason yardımlı liposuctiona, normal liposuctiona bir alternatif olarak tek başına değil, özellikle sert alanlarda faydalı ve tedavi sırasında harcanan gücü azaltan yardımcı bir yöntem olarak bakmaktadır. Liposuction öncesinde cilde açılan deliklerden içeriye ultrasonik enerji ileten borular sokulur ve yağ dokusu parçalanır. Özellikle sırt bölgesi ve erkek memelerinde bu önemli bir avantajdır ve cerrahın daha az yorulmasını sağlar. İkinci bir avantajı ise cildi sıkılaştırarak toparlanma sürecini kısaltıyor olmasıdır. Ama uzun vadede klasik liposuction işleminden daha iyi sonuç verdiğini gösteren bir kanıt yoktur. Dezavantajları arasında ise uzamış ameliyat süreleri ve azalmış da olsa yanık riskleri sayılabilir.

Ultrasonik Liposuction

Lazer Yardımlı Liposuction (Lazer Lipoliz)

Liposuction öncesi küçük deliklerden sokulan kanüllerle yağ dokusu lazer ile parçalanır. Bu işlemin ardından vakum yardımı ile yağ alınır. Eğer sınırlı alanlarda uygulanacaksa ve çok az miktarda yağ alınacaksa sadece lazer uygulanır ve yağ emilmez, yağın kendi kendine erimesi beklenir. Lazer lipoliz sistemlerinin en büyük avantajı cildin hızlı sıkılaşmasını sağlamaktır. Özellikle bacak içleri ve boyun gibi cilt gevşekliğinin sorun olduğu ve sınırlı miktarda yağ birikimi olan bölgelerde avantajlıdır. Ancak uzun vadede klasik liposuction ve ultrasonik sistemlere tam bir üstünlüğü gösterilememiştir.

Lazer Yardımlı Liposuction

İletişim Formu