Meme Küçültme Estetiği İle
İstediğiniz Ölçülere Ulaşın!

Estetik, Güzellik, Sağlık

Birçok kadın yapısal nedenlerle ergenlik sonrası yada hamilelik ve emzirmeye bağlı sonradan oluşan meme büyüklüğünden şikayetçidir. Vücudun taşıyabileceğinden büyük memeler kadınlarda özellikle boyun ve sırt ağrılarına, omuzlarda çökme ve sütyen izlerine, meme altında terleme ve pişiklere bağlı enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Meme küçültme ameliyatında amaç hastada daha küçük ve biçimli, ideal boyuttaki göğüs yapısına ulaşmaktır. Belirli bir yaşın üzerinde ve ele gelen kitlesi olanlarda girişim öncesi mammografi gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılır. Daha sonra meme boyutları, deri ve meme bezi özelliklerine göre kullanılması gereken tekniğe karar verilir. Adet dönemlerinden önce göğüste gerginlik ve hassasiyet oluşuyorsa ameliyat bu döneme denk getirilmemelidir. Ailede meme kanseri varsa mutlaka ameliyat öncesi görüşmede bildirilmelidir.

Belirli bir yaşın üzerinde ve ele gelen kitlesi olanlarda girişim öncesi mammografi gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılır. Daha sonra meme boyutları, deri ve meme bezi özelliklerine göre kullanılması gereken tekniğe karar verilir. Adet dönemlerinden önce göğüste gerginlik ve hassasiyet oluşuyorsa ameliyat bu döneme denk getirilmemelidir. Ailede meme kanseri varsa mutlaka ameliyat öncesi görüşmede bidirilmelidir.

meme küçültme estetiği

Cerrahi Süreç

  • Ameliyat sonrası aynı gün sıklıkla taburcu edilirsiniz. 3. günde ilk pansumanınız uygulanır ve sargılarınız çıkarılır. Ağrılı bir işlem değildir ve birkaç gün içinde günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Yara yerinin iyileşmesi 2-3 hafta devam eder. Ortalama 3-4 ay göğsünüzde bazen ani batar tarzda ağrılar hissedebilirsiniz. Bu süreç normaldir ve göğüs yapısının yumuşayıp eski kıvamını alması birkaç ayı bulabilir.
  • Meme küçültme ameliyatı 3 farklı şekilde uygulanabilir. Sıklıkla kullanılan teknik ters-T kesiyle yapılandır. Diğer bir seçenek ‘lolipop’ şeklinde iz bırakan meme başı etrafı ve dik inen kesiyi içeren izlerdir. Üçüncü ise sadece liposuction uygulanarak yapılandır. Bu teknik özellikle meme dokusu yağ yönünden zengin hastalarda kullanılabilir.

İletişim Formu