Migren Ameliyatı ile
Baş Ağrılarınız Son Bulsun!

Estetik, Güzellik, Sağlık

Migren Ameliyatı Nedir?

Migren ameliyatı, anestezi altında yapılan ve çoğu durumda hastanın aynı gün ya da bir gün sonra taburcu edildiği cerrahi bir operasyondur ve migren çeşidine göre uygulanacak bölge ve yöntem değişmektedir.

Bazı vakalarda migrenin şiddetine göre cerrahi prosedüre girmek istemeyen hastalara migren botulinum toxin tedavisi de uygularız ve bugüne kadar uyguladığımız hastalarda çok başarılı sonuçlar ettik. Bazı hastalarımız 6 ayda bir botulinum toxin tedavisini devam ettirirken, bazı hastalarımızda botulinum toxin uygulaması ile migren ağrısının tam tespitini sağlarız ve migren ameliyatını buna göre şekillendiririz.

2010’da FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanan migrende botulinum toxin tedavisi mutlaka bu konuda eğitim almış uzman hekimlerce uygulanmalıdır. Migren ameliyatı ile migren botulinum toxin arasındaki en temel fark migren ameliyatı ile uygulanan tedavinin kalıcı ; migren botulinum toxin ise hastadaki sonuçlara bağlı olarak zaman içinde tekrarlanmasıdır.

Migren Ameliyatı Nedir

Migren Ameliyatı 2000 yılında ABD Cleveland’da Prof ..-Dr. Bahman Guyuron tarafından tesadüf eseri bulunmuştur. Alin germe operasyonu sırasında ameliyat ettiği hastalarında migren tanısı olanlarda iyileşme gözlemlenince bu alandaki çalışmalarını yoğunlaştırarak migren cerrahisini ortaya koymuştur. Yaklaşık 16 yıldır ABD’de çok sayıda plastik cerrah tarafından uygulanmakta olan migren ameliyatı sigorta kapsamına bile alınmıştır. Ülkemizde sanıldığının aksine yeni veya deneme aşamasında bir ameliyat değildir.

 

Op. Dr. Ufuk Askeroğlu 2011-2012 yılları arasında Prof. Dr. Bahman Guyuron ile çalışarak, Case Western Reserve University, University Hospitals bünyesinde yaklaşık 2.000 migren vakasını inceleme fırsatı bulmuştur. Türkiye’de yaklaşık 5 yıldır migren ameliyatı yapan Op Dr Ufuk Askeroğlu yüzlerce migren hastasını sağlığına kavuşturmuştur. Türkiye’de henüz plastik cerrahi eğitimi kapsamında migren ameliyatı öğretilmediği için migren ameliyatının başarısında plastik cerrah deneyimi ve eğitimi en önemli unsurdur.  Nitekim Dr. Askeroğlu ABD’de geçirdiği donemde bir çok migren vakasını bütün gelişim ve olabilecek komplikasyonlar ışığında değerlendirmiş ve kendini geliştirmiştir.

 

Migren ameliyatı basari oranı bilimsel çalışmalarda bütün dünyadaki çalışmalarda %90 olarak not edilmiştir. Kronik migren hastalarının hiç bir ilaca tam yanıt almadığını ve hastanede geçirilen gün sayısının ayda en az 3-4 gün olduğunu düşünür isek , genel anestezi riski dışında ciddi bir risk ve komplikasyonu bulunmayan migren ameliyatı hasta için hayat kurtarıcıdır.

Migren ameliyatı hangi bölgelerden-yapılır

Migren ameliyatı hangi bölgelerden yapılır ?

  • Sakak bölgesi – Zygomatictemporal sinir: Kasların bittiği noktadaki çukurda tetik noktası bulunur. Ameliyat sonrası hemen ise dönülebilir. Hasta memnuniyeti ve tamamen iyileşme oranı %95’tir.
  • Ense bölgesi – Great Oksipital Sinir : Boyun kısmını hemen üzerinde saçlı derinin orta hattıdır. Ameliyat sonrası hemen ise dönülebilir. Hasta memnuniyeti ve tamamen iyileşme oranı %95’tir.
  • Kulak arkası bölge – Lesser Sinir : Kulağın tam arkasında saçlı derinin içinde hastaya göre değişen noktalarda olabilir. Ameliyat sonrası hemen ise dönülebilir. Hasta memnuniyeti ve tamamen iyileşme oranı %99’dur.
  • Kulak üzeri bölge – Aurikulotemporal Sinir : Kulağın tam üzerine saçlı derinin içinde hastaya göre değişen noktalarda olabilir. Ameliyat sonrası hemen ise dönülebilir. Hasta memnuniyeti ve tamamen iyileşme oranı %95’tir.
  • Alin Bölgesi – Supraorbital Sinir : Kas ortası, kas üzeri ve alındaki şiddetli ağrı belirleyici olur. Genelde bu bölgede ağrı var ise kas çatma hareketi belirgindir. Ameliyat sonrası gözlerde ödem görülebilir bu yüzden 1 hafta istirahat önerilir. Hasta memnuniyeti ve tamamen iyileşme oranı %85’tir.
  • Burun Bölgesi / Göz Arkası Migreni : Burun akıntısı ve göz arkasından şiddetle gelen ağrı ile kendini gösteren migrende burunda problem görülmesi muhtemeldir. Bu durumda hastalardan paranasal sinüs tomografisi istenir ve burun ameliyatı ile planlanır. Ameliyat sonrası gözlerde ödem görülebilir bu yüzden 1 hafta istirahat önerilir. Hasta memnuniyeti ve tamamen iyileşme oranı %85’tir.
Migren ameliyatı hangi bölgelere yapılır

Tüm Türkiye’den  başlıca İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa olmak üzere tüm şehirlerden hastalarımız migren ameliyatı için kliniğimize gelmiştir.  Özellikle Avrupa’dan nöroloji uzmanları da hasta sevk etmektedir. Avrupa’da da migren ameliyatı yapan plastik cerrah olmadığı için Türkiye bu anlamda migren ameliyatı için yüzlerce hastaya ev sahipliği yapmıştır. Migren ameliyatının en cazip kısmi hastanın sadece 2 gün İstanbul’da kalıp ameliyat sonrası uçak yolculuğuna bile çıkabilmesidir.

 

Migren ameliyatı için en çok gelen sorulardan biri migren ameliyatının fiyatıdır. Migren ameliyatının fiyatı daha doğrusu migren ameliyatının ücreti hastaya özel belirlenir. Ameliyat hastanın migren tetik noktasına göre 1 saat ile 4 saat arası değişebilir ve bu da operasyon giderlerini etkiler. Bu yüzden en mantıklı olacak adim migren ameliyatının bir sağlık planlaması olduğunu ve bunun fizik muayene sonrası belirleneceğini düşünerek muayene randevusu almaktır. Randevu için 05300744704 nolu telefondan kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Migren ameliyatı nasıl yapılır

İletişim Formu