Skip to main content

Alın Daraltma Ameliyatı

Alın Daraltma Ameliyatı veya Alın Küçültme Ameliyatı Nedir?

Alın daraltma ameliyatı ​kafa derisini öne doğru hareket ettirerek ve alındaki fazla deriyi çıkararak alnın boyutunu küçültmek demektir. Saç dökülmesi, genetik, gelişimsel gecikmeler ve önceki cerrahi prosedürlerin tümü aşırı yüksek bir alnına katkıda bulunabilir. Birisi aşırı yüksek bir alnına veya yüksek saç çizgisine sahipse kendini bilinçli hissedebilir. Bir saç çizgisi iki ana yolla alçaltılabilir: ya kafa derisini öne doğru iterek ve alın derisinin bir kısmını tıraş ederek ya da daha küçük bir alın ve daha düşük bir saç çizgisi yanılsaması yaratmak için saçları alnına aşılayarak.

Alın Daraltma Ameliyatı

Alın küçültme sırasında tüm kafa derisi öne doğru ilerletilir, böylece kafa derisi yeni bir alt pozisyona kaydırılır. Çoğu zaman, embriyonik gelişim sırasında oluşan yapışıklıklar, doğal olarak daha yüksek bir saç çizgisi ile doğan kişilerde kafa derisinin daha düşük bir konuma dönmesini engeller. Bu prosedürün amacı, yapışıklıkların normal hareketi engellememesi durumunda kafa derisini orijinal konumuna yeniden hizalamaktır. Fazla alın derisi, kafa derisi daha ileri bir pozisyona getirildikten sonra çıkarılır. Minimal invaziv cerrahi ve yara izi azaltmada en son yöntemleri kullanan Dr. Ufuk Askeroğlu, yara izlerinizin neredeyse fark edilmeden iyileşmesine yardımcı olabilir. Dr. Ufuk Askeroğlu tarafından gerçekleştirilen alın küçültme/daraltma işleminin hemen etkili olduğu, hastalar tarafından iyi tolere edildiği ve az sorun ve çok az rahatsızlıkla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Saç çizgisi düşürme prosedürünü takiben, bazı hastalar iki gün sonra işlerine devam edebilirler. Büyük bir alnı veya yüksek saç çizgisine sahip olanlar, aksi takdirde normal saçları olan ve saç dökülmesi öyküsü olmayanlar, saç çizgisi düşürme veya alın küçültme ameliyatı için iyi adaylardır.

Kadın Hastalarda Alın Daraltma Ameliyatı

Yüksek saç çizgisi ile doğan kadınlar, saç çizgisi düşürme için en iyi adaylardır. Kaşların pozisyonunu yükseltmek için bu prosedür tek başına veya endoskopik medial kaş kaldırma ile birlikte kullanılabilir. Hastaların çoğu, doğal olarak yüksek bir saç çizgisine sahiplerse, tek aşamalı bir saç çizgisi düşürme prosedürü için adaydır. Sevmedikleri büyük bir alnı olan hastalar, saç yoğunluğu normalse yine de en iyi sonuçları alabilirler. Dr. Ufuk Askeroğlu’nun bıraktığı izler neredeyse fark edilemeyecek kadar ünlü isimlerdir. Alın küçültme ameliyatı sonrası en iyi sonucun en önemli belirleyicisi yara izidir. Bir hasta, daha küçük bir alnına sahip olsaydı, daha büyük bir alnında olduğu gibi, görünür bir yara izi konusunda da kendini bilinçli hissedecektir.

Alın Daraltma Ameliyatı
Alın Daraltma Ameliyatı

Erkeklerde Alın Daraltma Ameliyatı

Her zaman yüksek bir saç çizgisine sahip olan ve aktif olarak saç kaybetmeyen erkekler, saç çizgisi düşürme ameliyatı için en büyük adaylardır. Herhangi bir operasyon veya cerrahi müdahale düşünmeden önce, saçları incelmiş veya aktif olarak saç kaybeden erkekler, saç dökülmesinin miktarını azaltmak için tıbbi tedavi almayı düşünmelidir.

Birçok erkek, alın küçültme ameliyatının kaşları hiç kaldırmadığından endişe duyar. Kaş kaldırma da bir hedefse, alın germe ve alın küçültme ameliyatı aynı anda yapılabilir.

Alın Daraltma Ameliyatını Endoskopik Kaş Kaldırma İle Kombine Etmek

Bir hasta kaş pozisyonundan endişe duyuyorsa, kaş duruşunu tedavi etmek için ideal zaman bu operasyonla bağlantılıdır. Saç çizgisini düşürmek için kullanılan aynı kesi kullanılarak kaş kaldırma yapılabilir. İki ayrı prosedürle karşılaştırıldığında, bu, hastanın iyileşmesi gereken zaman ve para miktarını azaltır.

 Alın Küçültme/Daraltma Ameliyatı ile Birlikte Kaş Kemiği Torpuleme (SOS Ameliyatı)

Bazı kişiler, aşırı çıkıntı yapan bir frontal kemiğe veya supraorbital kenara sahip olmayı çekici bulmayabilir. Piezo cihazı kullanılarak Saç Çizgisi Düşürme Ameliyatı sırasında bu kemikler küçültülüp yeniden şekillendirilebilir. Kaş kemiğini daha yumuşak bir şekil verebilen dolgu maddeleri veya yağ enjeksiyonları ile karıştırmak, kaş kemiklerini daha az belirgin hale getirmek için başka bir yaklaşımdır.

Alın Daraltma/küçültme prosedüründen sonra ne beklenir

Alın daraltma tedavisinin ardından başta, alında, yanaklarda ve hatta göz çevresinde bir miktar şişlik olabilir. Birkaç gün sonra, birçok insan işlerine geri dönecek kadar iyileşir. Başınız ve alnınız sabah çıkarılacak olan gece için pansumanla örtülecektir. İşleminizden sonra saçlarınızı yıkayabilir ve ertesi gün duş alabilirsiniz. Dr. Ufuk Askeroğlu on gün sonra dikişlerinizi alacaktır. Alın küçültme veya saç çizgisi düşürme ameliyatı geçiren hastalar, kafa derisinin ön tarafındaki kesinin altında uyuşukluk hissedeceklerdir. Bu uyuşukluk, sinirler yavaş yavaş yenilenirken birkaç hafta veya ay boyunca devam edebilir.

Kimler Alın Küçültme/Daraltma Ameliyatı İçin İyi Bir Aday Değildir?

Alın küçültme ameliyatı için kimin iyi bir aday olup olmadığına karar vermek bir dizi değişkene dayanmaktadır. Bu değişkenler arasında saç yoğunluğu, gelecekteki saç dökülmesi olasılığı ve cerrahi öykü yer alır. Koronal kaş kaldırma öyküsü, alın küçültme ameliyatının tek kesin kontrendikasyonudur. Koronal kaş kaldırma işlemini gerçekleştirmek için pratik olarak kulaktan kulağa uzanan ve saç çizgisinin birkaç santimetre gerisinden yapılan uzun bir kesi kullanılır. Ne yazık ki, bazı cerrahlar bu tür kaş kaldırma işlemini yapmaya devam ediyor. Saç derisini kaplayan saçlar tıraş edilerek kaşlar yükseltilir ve alın daha yüksek hale getirilir. Bu aniden normal büyüklükte bir alnı olan bir kişinin büyük, yüksek bir alın geliştirmesine neden olabilir. Daha önce şerit eksizyon saç ekimi yaptırmış ve olası kanlanma bozukluğu sonucu çok uzun bir yara izi olan bir hasta için saç çizgisi düşürme ameliyatı uygun olmayabilir. Riskin derecesini belirlemek için bu, duruma göre değerlendirilebilir. Aktif saç dökülmesi yaşayan veya aşırı düşük saç yoğunluğuna sahip kişiler de ameliyat için göreceli kontrendikasyonlardır.

Alın Daraltmanın Ardından Egzersiz ve Aktivite Seviyesi

Ameliyattan iki hafta sonra, herhangi bir şişlik veya morluğu en aza indirmek için fiziksel olarak zorlayıcı görevlerden kaçınmalısınız. Ameliyattan sonra, hastaların çoğu bir hafta içinde işe döner, ancak bazıları bunu daha erken yapar.

    OP. DR. UFUK ASKEROĞLU

    OP. DR. UFUK ASKEROĞLU
    Size nasıl yardım edebilirim?