Skip to main content

Meme Büyütme (Meme İmplantı)

Meme Büyütme (Meme İmplantı) Nedir?

Göğüslerin boyutunu ve konturunu iyileştirmek için, meme büyütme adı verilen yaygın bir kozmetik cerrahi implantlar kullanır. Göğüslerinin görünüşünden memnun olmayan kadınlara – doğuştan, hamilelik veya kilo kaybının bir sonucu olarak – bu tedaviyi yaptırmaları önerilir.

Meme Büyütme (Meme İmplantı) ameliyatı nasıl yapılır?

Genellikle mamoplastisi olarak adlandırılan meme büyütme (Meme İmplantı), göğüslerin doğal şeklini büyütmeye ve geliştirmeye çalışan cerrahi bir işlemdir. Hacmi arttırmak ve istenen kozmetik sonucu elde etmek için meme implantları veya bazı durumlarda yağ transferi kullanılır.

Ameliyat boyunca hastanın konforunu arttırmak için meme büyütme tedavisi genellikle anestezi uygulamasıyla başlar. Genel anestezi (hastayı bilinçsiz hale getiren) ve sedasyonlu lokal anestezi kullanılan iki temel anestezi türüdür.

Meme büyütme (Meme İmplantı) ameliyatı sırasında cerrah, transaksiller (koltukaltında) veya periareolar (meme başı çevresinde) kırışıklıklar veya meme altı kıvrımı (memenin altındaki kırışıklık) gibi önceden tanımlanmış yerlerde kesiler yapar. Hastanın anatomisi, istenen sonuç ve kullanılan implantların türü, nerede kesi yapılacağını etkileyen değişkenlere sadece birkaç örnektir.

Cerrah daha sonra kesileri yaptıktan sonra göğüs kasının altında (kas altı yerleştirme) veya meme dokusunun altında (glandüler yerleştirme) bir cep oluşturur. Hastanın mevcut meme dokusu, vücut tipi ve cerrahın tavsiyelerinin tümü cep yerleştirme kararında rol oynar.

Meme implantı, cerrah tarafından yapıldıktan sonra ya doğrudan meme dokusunun altına ya da göğüs kasının hemen altına yerleştirilir. Genellikle meme implantları için silikon kabuklar silikon jel veya tuzlu su çözeltisi (tuzlu su) ile doldurulur. Bir implant tipinin seçimi, hastanın tercihleri, vücut tipi ve cerrahın tavsiyesi dahil olmak üzere bir dizi değişkenden etkilenir.

İmplantlar, doğru şekli, simetriyi ve oranı oluşturmak için cerrah tarafından hassas bir şekilde yerleştirilir ve ayarlanır. İmplantlar yerleştirildikten sonra kesiler dikilir ve cerrahi bölge kapatılır.

Meme büyütme ameliyatının faydaları nelerdir?

Meme büyütme ameliyatının temel avantajı, hastanın benlik saygısını ve güvenini artırabilen daha iyi meme boyutu ve formudur. Ek olarak, prosedür hamilelik veya kilo kaybını takiben meme hacminin geri kazanılmasına ve meme asimetrisinin düzeltilmesine yardımcı olabilir.

İyileşme süreci ne kadar sürer?

Hastalar meme büyütme ameliyatından sonra farklı oranlarda iyileşir, ancak çoğu tedavi edilen bölgede bir miktar rahatsızlık, şişlik ve morarma bekleyebilir. Hastalara sık sık işten birkaç gün izin almaları ve iyi iyileşmeyi teşvik etmek için haftalarca fiziksel olarak zorlu aktivitelerden kaçınmaları talimatı verilir.

Meme büyütme ameliyatı güvenli midir?

Meme büyütme (Meme İmplantı) ameliyatının tehlikeleri, enfeksiyon, kanama ve negatif anestezik reaksiyonlar dahil olmak üzere herhangi bir cerrahi tedavininkilerle aynıdır. Ancak ameliyat nitelikli ve deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapıldığında riski yok denecek kadar azdır. Tedaviden önce, doktorunuzla olan endişelerinizin üzerinden geçmek çok önemlidir.

Sık Sorulan Sorular

Salin veya silikon implantlar üstün müdür?

Tuzlu ve silikon implantların her birinin yararları ve dezavantajları vardır. Sizin için en iyi kararı vermek için, cerrahınızla her prosedürün avantajları ve dezavantajları hakkında konuşmak çok önemlidir.

Meme implantları çocuğumu emzirmemi engeller mi?

Emzirme yeteneğiniz meme implantlarından etkilenmemelidir, ancak bazı kadınlar süt çıkışında mütevazı bir düşüş fark edebilir.

Meme büyütme ameliyatından sonra meme ucumdaki hissi kaybeder miyim?

Bazı hastalar prosedürü takiben meme uçlarındaki hissi kısaca kaybedebilir, ancak bu genellikle birkaç hafta ila birkaç ay içinde kaybolur.

Meme implantları ne kadar süreyle etkilidir?

Meme implantlarının dayandığı yıl sayısı, implantın türüne ve kişisel koşullarına bağlı olarak değişebilir. Bununla birlikte, implantların çoğu, değiştirilmeleri gerekmeden önce 10 ila 20 yıl dayanabilir.

Meme implantları meme kanseri gelişme riskimi artırır mı?

Meme implantları meme kanseri gelişme riskinizi artırmaz, ancak hastalığın mamografide tespit edilmesini zorlaştırabilir. Mamografi çektirmeden önce radyoloğunuza meme implantlarınız olduğunu bildirmeniz çok önemlidir.

    OP. DR. UFUK ASKEROĞLU

    OP. DR. UFUK ASKEROĞLU
    Size nasıl yardım edebilirim?