Skip to main content

Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın Germe (Abdominoplasti) Nedir?

Ekstra deri ve yağın çıkarılması ve karın kaslarının sıkılaştırılmasıyla, bazen abdominoplasti olarak adlandırılan karın germe ameliyatı, karın görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilecek çok sevilen bir kozmetik operasyondur. Prosedür özellikle karın bölgesinde ekstra cilt ve çatlak izleri olan ve büyük kilo kaybı veya hamilelik yaşayanlar tarafından çok sevilir.

Karın Germe (Abdominoplasti) prosedürü nedir?

1. Konsültasyon: İlk olarak, kliniğimizle iletişime geçerek Dr.Ufuk Askeroğlu ile muayene randevusu alarak hedeflerinizi, tıbbi geçmişinizi ve bu randevuda sahip olabileceğiniz endişeleri tartışabilirsiniz. Karın germe için iyi bir aday olup olmadığınıza karar vermek için doktor bey karın bölgenizi muayene edecektir.

2. Anestezi: Rahatınızı ve güvenliğinizi sağlamak için tedavinin yapıldığı gün size anestezi verilecektir. Kullanılan anestezik, genel anesteziden (bilinçsiz olduğunuz yerde) sedasyonlu lokal anesteziye (uyanık olduğunuz ancak rahat olduğunuz yerde) kadar değişebilir.

3. Kesi: Alt karın cerrah tarafından, genellikle kasık bölgesinin hemen üstünde kesilecektir. Ne kadar onarım gerektiğine bağlı olarak, insizyonun uzunluğu ve konturu değişecektir. Kesi, cerrahın amacı olan giysi ve mayo ile gizlenebileceği bir noktada yapılacaktır.

4. Fazla deri ve yağın alınması: Cildi altta yatan karın kaslarından ayırdıktan sonra cerrah fazla deri ve yağa erişebilir. Kalıcı yağ birikintilerinden kurtulmak için liposuction kullanılabilir. Daha pürüzsüz bir karın çevresi elde etmek için cerrah fazla cildi çıkaracaktır.

5. Kas onarımı: Hamilelik ve büyük kilo alımı, karın kaslarının zayıflamasına veya ayrılmasına neden olabilecek iki durum örneğidir. Bu kasları birbirine dikerek cerrah onları sıkılaştırır ve bu da daha sıkı ve daha tonlu bir karın duvarına neden olabilir.

6. Göbek deliği: Kapsamlı bir karın germe için göbeğin (göbek deliğinin) yerinin değiştirilmesi gerekebilir. Göbeği yeni yerine taşımak için cerrah, sıkılaştırılmış karın derisinde yeni bir kesi yapacaktır.

7. Kapatma: Dikişler, cilt yapıştırıcıları veya cerrahi bant kullanarak cerrah yaraları dikkatlice kapatacaktır. İyileşme sürecine yardımcı olmak için bir kompresyon giysisi giyilebilir ve sıvı toplanmasını önlemek için derinin altına küçük drenaj tüpleri yerleştirilebilir.

Karın germe (Abdominoplasti)

Karın kasları ayrılabilir ve hamilelik sırasında cilt gerilebilir, bu da ekstra cilde ve çıkıntılı bir göbeğe yol açabilir. Abdominoplasti olarak da bilinen bir karın germe, karın kaslarını sıkılaştırabilir ve mideye daha düz, daha tonlu bir görünüm kazandırmak için fazla deri ve yağı karından çıkarabilir.

Liposuction

Birçok kadın, kalçalar, uyluklar ve kollar dahil olmak üzere çeşitli yerlerde inatçı vücut yağ cepleri yaşar. Liposuction kullanılarak bu yerlerdeki fazla yağlar alınarak vücuda daha tonlu ve şekillendirilmiş bir görünüm kazandırılır.
Liposuction, diyet ve egzersizle kaybedilmesi zor olan ancak insanların kilo vermesine yardımcı olmayan yağ bölgelerini çıkarmak için kullanılır. İşlem boyunca hastanın rahatını sağlamak için genellikle liposuction tedavisinden önce anestezi kullanılır. Lokal anesteziden (belirli bir bölgeyi uyuşturan) genel anesteziye (hastayı bilinçsiz hale getiren) kadar çeşitli anestezi türleri vardır.
Anestezi uygulandıktan sonra cerrah tedavi bölgesine yakın birkaç küçük kesi yapar. Bu kesilerden bir kanül küçük, içi boş bir tüp yerleştirilir. Cerrah, bir emme aletine veya şırıngaya takılıyken fazla yağ hücrelerini bozmak ve çıkarmak için cildin altındaki kanülü manipüle eder. İstenilen sonuçları elde etmek için cerrah, tedavi edilen bölgeyi titizlikle şekillendirir ve şekillendirir.

Karın germe yaptırmanın avantajları nelerdir?

Bir mide sıkışmasının ana avantajlarından biri, özellikle kilo kaybı veya hamilelikten sonra aşırı cilt ve çatlak izleri olan kişiler için karın görünümünü büyük ölçüde artırabilmesidir. Çekirdek gücü ve duruşu, karın kaslarının kasılmasıyla da arttırılabilir.

Karın germe yaptırmanın avantajları nelerdir?

Bir mide sıkışmasının ana avantajlarından biri, özellikle kilo kaybı veya hamilelikten sonra aşırı cilt ve çatlak izleri olan kişiler için karın görünümünü büyük ölçüde artırabilmesidir. Çekirdek gücü ve duruşu, karın kaslarının kasılmasıyla da arttırılabilir.

Mide sıkışması güvenli midir?

Herhangi bir cerrahi tedavi gibi, mide germe ameliyatı da enfeksiyon, kanama ve negatif anestezik reaksiyonlar gibi bazı riskler taşır. Ancak ameliyat nitelikli ve deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapıldığında tehlikeler azalır.

Karın germeye ek olarak Vaser liposuction işlemi gerekli midir?

Hastanın özel gereksinimlerine ve hedeflerine bağlı olarak, VASER liposuction ve karın germe ameliyatının iki operasyonu tek başına veya kombinasyon halinde gerçekleştirilebilir.

Daha pürüzsüz ve daha düz bir karın konturu elde etmek için, karın germe ameliyatı büyük ölçüde ekstra cildin çıkarılmasına ve karın kaslarının sıkılaştırılmasına odaklanır. Önemli kilo kaybı yaşayan veya hamile olan ve karın bölgesinde ekstra cilt ve çatlak izleri olan hastalar sıklıkla bu tavsiyeyi alırlar.

Aksine, VASER liposuction, kollar, uyluklar, kalçalar ve göbek dahil olmak üzere belirli vücut kısımlarından ekstra yağları hedeflemek ve çıkarmak için ultrasonik enerji kullanan bir vücut şekillendirme tekniğidir. Diyet ve egzersize direnen inatçı yağ birikintileri olan hastalara sıklıkla bu ameliyatı yaptırmaları önerilir.
Daha kapsamlı vücut şekillendirme sonuçları elde etmek için, mide germe ameliyatı ve VASER liposuction tek bir cerrahi seansta birleştirilebilir. İki operasyonun kombinasyonu, ekstra cilt ve yağın azaltılmasına yardımcı olurken, aynı zamanda karın kaslarının tonunu ve vücudun genel formunu da artırabilir.

İyileşme süreci ne kadardır?

Bir mide sıkışması iyileşme süresi birkaç hafta sürebilir, bu süre zarfında hastaların genellikle işten zaman ayırmaları ve aşırı aktivitelerden kaçınmaları gerekir. Hastalar tedavi edilen bölgede ağrı kesiciler ve kompresyon giysileri ile ele alınabilecek bir miktar rahatsızlık, morarma ve şişlik hissedebilirler.

Sık Sorulan Sorular

Karın germe ameliyatı için kimler iyi bir adaydır?

Karında diyet ve egzersizle azaltılamayacak kadar fazla deri ve yağ bulunan kişiler mide germe operasyonu için uygun adaylardır.

Karın germe ameliyatı ile ek tedavileri birleştirmek mümkün müdür?

Daha kapsamlı bir vücut şekillendirme sonucu elde etmek için bir mide sıkışmasını liposuction veya meme büyütme gibi ek ameliyatlarla birleştirmek mümkündür.

Göbek germe işleminden kaynaklanan yara izi olur mu?

İşlemden sonra alt karın boyunca yatay bir yara izi olacaktır, ancak doktorunuz aşırı yara izini önlemek ve uygun iyileşmeyi garanti etmek için her türlü önlemi alacaktır.

Sonuç almak için ne kadar süre kaldı?

Hastalar tedaviden birkaç hafta sonra etkileri fark etmeye başlayabilir ve en iyi sonuçlar aylar sonra gelir.

Sonuçlar kesin mi?

Karın germe ameliyatı uzun süreli etkiler yaratabilir, ancak en iyi sonuçlar için sağlıklı bir kilo ve yaşam tarzını korumak çok önemlidir.

    OP. DR. UFUK ASKEROĞLU

    OP. DR. UFUK ASKEROĞLU
    Size nasıl yardım edebilirim?