Skip to main content

BBL Ameliyatı Nedir?

BBL ameliyatı olarak da bilinen Brezilya Popo Kaldırma ameliyatı, ekstra vücut yağlarının tek bir yerden alınmasını ve boyutlarını ve şekillerini iyileştirmek için kalçalara taşınmasını içeren kozmetik bir operasyondur. Bu teknik, implant kullanmadan kalçaları doğal görünümlü bir şekilde geliştirdiği için son zamanlarda popülerlik kazanmıştır.

BBL Ameliyatı Kaç Çeçittir?

BBL cerrahisi iki kategoriye ayrılabilir: klasik BBL ve 360 BBL. Geleneksel BBL tipik olarak kalçalardan göbek, sırt veya uyluk gibi vücut kısımlarına yağ transferini içerir. 360 BBL’de, aynı bölgeler yağ alımı için tedavi edilir, ancak ek olarak, kalçaların genel görünümünü iyileştirmek ve daha dengeli bir figür sağlamak için kalçalar ve bel konturlanır ve şekillendirilir.
Genel anestezi altında, BBL cerrahisi normalde birden fazla aşamadan oluşur. Yağın alınacağı yerlerde öncelikle cerrah tarafından küçük kesiler yapılacaktır. Yağ daha sonra özel bir kanül kullanılarak emilecek, işlenecek ve kalçalara enjekte edilmeden önce saflaştırılacaktır. İstenilen sonuçları elde etmek için, cerrah titizlikle kalçaları şekillendirecek ve konturlayacaktır. Dikişler daha sonra yaraları kapatmak için kullanılacaktır.

BBL Ameliyati Nasil Yapılır?

Liposuction ile toplanan yağ işlendikten sonra sağlıklı yağ hücreleri yabancı sıvılardan ve kirleticilerden titizlikle ayrılır. Saflaştırılmış yağ daha sonra daha çekici bir kontur vermek ve hacimlerini artırmak için belirli kalça bölgelerine yeniden enjekte edilir. Simetrik, doğal görünümlü bir sonuç sağlamak için cerrah tarafından yağ dikkatlice enjekte edilir.
BBL ameliyatının bir avantajı, yağın alındığı donör bölgeleri şekillendirerek sadece kalçaların daha iyi görünmesini sağlamakla kalmayıp aynı zamanda vücut oranlarını da iyileştirmesidir. Bu daha simetrik ve çekici bir şekle neden olabilir.

BBL Ameliyati Sonrasi:

Enflamasyon ve ağrı, BBL cerrahisinin yaygın yan etkileridir, ancak ağrı kesiciler ve kompresyon giysileri ile kontrol edilebilirler. Yağ greftlerinin yerleşmesi ve çevre dokularla bütünleşmesi için, ameliyattan sonra haftalarca kalça üzerinde oturmaktan veya dinlenmekten kaçınmak çok önemlidir.
Tatmin edici BBL sonuçları elde etmek için hasat için diğer vücut kısımlarında yeterli fazla yağın bulunması gerektiğini hatırlamak çok önemlidir. Kalça implantları veya başka bir kişiden yağ transferi (allogreft) gibi alternatif tedaviler, hastalar prosedür için yeterli yağa sahip olmadığında düşünülebilir.

BBL ameliyati yaptırmayı düşünüyorsanız, kliniğimizle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir, muayene için randevu oluşturabilirsiniz.

BBL Ameliyatı

İmplantlı BBL önerilir mi?

Brezilya Popo Kaldırma (BBL) ameliyatının implantlarla yapılması tavsiye edilmez, çünkü doğal olmayan görünümlü sonuçlara neden olabilir ve sorun riskini artırabilir. BBL ameliyatında bir bölgeden ekstra vücut yağları alınarak kalçalara aktarılarak boyut ve formlarının arttırılması sağlanır. İmplant kullanmadan, bu tedavi kalçalara doğal görünümlü bir büyütme sağlar.
Kalçalar, implantların bulunduğu yerdir ve bu da implant göçü, enfeksiyon ve ekstrüzyon gibi bir dizi soruna neden olabilir. İmplantlardan elde edilen sonuçlar, BBL cerrahisinden elde edilenler kadar doğal görünmeyebilir ve ayrıca yapay bir görünüm oluşturabilir.

Ek olarak, geleneksel BBL cerrahisine kıyasla, implantlarla BBL ameliyatı daha uzun iyileşme sürelerine ve daha fazla rahatsızlığa neden olabilir. Ek olarak, implantlarla BBL ameliyatı geçiren hastalar için daha büyük bir sorun olasılığı olabilir, bu da tedaviyi her yerde daha az güvenli hale getirir.

Sık Sorulan Sorular

BBL ameliyatı olmak için iyi bir aday mıyım?

Vücudun diğer yerlerinde aşırı vücut yağına sahip olan ve kalçalarının boyutunu ve formunu iyileştirmek isteyen sağlıklı insanlar genellikle BBL ameliyatı için iyi adaylardır.

BBL prosedürü ne kadar sürer?

Ne kadar yağ nakledildiğine bağlı olarak, prosedür iki ila üç saat arasında herhangi bir yerde sürebilir.

BBL ameliyatından sonra iyileşmek ne kadar sürer?

İyileşme süreleri hastaya ve tedavinin karmaşıklığına bağlı olarak değişir, ancak çoğu hasta birkaç hafta içinde düzenli rutinlerine devam edebilir.

BBL ameliyatından sonra etkiler ne kadar sürer?

Bununla birlikte, birçok hasta birkaç yıl boyunca sürecin etkilerinden yararlanmayı bekleyebilir. BBL cerrahisinin sonuçlarının uzun ömürlülüğü, kilo dalgalanmaları ve yaşlanma gibi bireysel faktörlere bağlıdır.

Hastalar hangi vücut ağırlığında BBL ameliyatı olmalıdır?

Hastanın kendine özgü vücut kompozisyonuna ve genel sağlığına bağlı olarak, BBL ameliyatı için çeşitli ağırlık aralıkları önerilir.

    OP. DR. UFUK ASKEROĞLU

    OP. DR. UFUK ASKEROĞLU
    Size nasıl yardım edebilirim?