Skip to main content

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz Kapağı Estetiği olarak da bilinen Blefaroplasti, göz kapaklarının görünümünü iyileştirmek için yapılan kozmetik bir cerrahi işlemdir. Sarkık veya sarkık göz kapaklarını düzeltmek, şişkinliği azaltmak ve göz çevresindeki alanı gençleştirmek için üst ve / veya alt göz kapaklarından fazla deri, yağ ve kasın alınmasını içerir.
Yaşla birlikte göz çevresindeki cilt gevşeyebilir ve kırışıklıklar gelişebilir ve göz kapaklarını destekleyen kaslar zayıflayabilir. Bu, yaşlı veya yorgun bir görünüme neden olabilir. Ek olarak, üst göz kapaklarındaki fazla cilt bazı durumlarda görüşü bozabilir.
İşlem sırasında cerrah, görünür yara izini en aza indirmek için tipik olarak göz kapaklarının doğal kıvrımları boyunca kesiler yapar. Daha sonra fazla yağ, doku ve cildi çıkarır veya yeniden konumlandırırlar ve gerekirse altta yatan kasları da sıkılaştırabilirler. İnsizyonlar daha sonra dikişlerle dikkatlice kapatılır.
Blefaroplasti tipik olarak lokal anestezi altında ayakta tedavi prosedürü olarak yapılır, ancak bazı durumlarda genel anestezi kullanılabilir. İyileşme süresi kişiden kişiye değişir, ancak genellikle bir miktar şişlik, morarma ve geçici rahatsızlık içerir. Tam iyileşme ve nihai sonuçlar birkaç hafta sürebilse de, çoğu birey bir hafta ila 10 gün içinde normal aktivitelerine devam edebilir.
Blefaroplastinin cerrahi bir prosedür olduğunu ve kalifiye ve deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapılması gerektiğini unutmamak önemlidir. Göz kapağı estetiği düşünüyorsanız, özel durumunuzu değerlendirebilecek, potansiyel riskleri ve faydaları tartışabilecek ve kişiselleştirilmiş tavsiyelerde bulunabilecek bir cerraha danışmanız önerilir.

Üst Göz Kapağı

Genellikle üst blefaroplasti olarak adlandırılan üst göz kapağı ameliyatı, üst göz kapaklarından ekstra deri ve yağın alınmasını içerir. Gözlerimizi çevreleyen cilt yaşlandıkça elastikiyetini kaybeder, bu da görüş alanını bozabilecek kırışıklıklar ve sarkık cilt oluşumuna neden olur. Göz kapaklarının doğal kırışıklıklarında kesikler oluşturmayı ve ekstra dokuyu çıkarmayı içeren üst blefaroplasti ile bu tedavi edilebilir.

Gözaltı Estetiği

Göz altı torbaları ve şişkinlik, genellikle alt göz kapağı ameliyatı olarak bilinen alt blefaroplasti ile tedavi edilebilir. Alt göz kapağının etrafındaki cilt ve kas bozulmaya başlar, bu da yağın çıkıntı yapmasını mümkün kılar. Ekstra yağın çıkarılması veya yer değiştirmesi için, alt blefaroplasti, göz kapağının iç kısmında veya kirpik çizgisinin hemen altında kesikler yapmayı içerir.
Üst ve alt blefaroplasti ameliyatları normalde genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık bir saat sürer. İyileşmenin uzunluğu, tedavinin karmaşıklığına ve hastanın genel sağlığına bağlıdır, ancak çoğu hasta 7 gün veya daha kısa sürede düzenli aktivitelerine geri dönebilir. (Göz Kapağı Estetiği)

Pitozis ile Göz Kapağı Estetiği Arasındaki Fark Nedir?

Ptosis (Göz Kapağı Sarkanlığı): Ptosis, göz kapağındaki düşüklüğü ifade eden bir tıbbi terimdir. Bu durumda, göz kapağı normal pozisyonundan düşük bir konumda kalır ve gözün üst bölümünü kaplayan cilt sarkar. Ptosis, doğuştan olabileceği gibi yaşlanma, yaralanma veya bazı sağlık sorunları sonucu da gelişebilir. Ptosis, görüşü kısıtlamak ve görsel alanı sınırlamak gibi pratik zorluklara neden olabilir.
Ptosis, göz kapağının düşüklüğüne işaret eder ve sıklıkla görsel alanı etkileyerek günlük aktiviteleri zorlaştırabilir. Göz kapağı estetiği ise, daha çok göz çevresindeki estetik kaygıları düzeltmeyi ve daha genç ve dinamik bir görünüm elde etmeyi hedefler.

Sık Sorulan Sorular

İyi bir blefaroplasti adayı kimdir?

Genel olarak sağlıklı olanlar, sonuç için makul beklentilere sahip olanlar ve göz kapaklarının görünüşünden rahatsız olanlar blefaroplasti için uygun adaylardır. Ameliyatın sizin için doğru olup olmadığını öğrenmek için, lisanslı bir cerrahla bir konsültasyon planlayın.

Blefaroplastiden kurtulmak ne kadar sürer?

Blefaroplasti iyileşmesi genellikle göz çevresinde bir miktar şişlik, ağrı ve morarma gerektirir. Ameliyattan sonra, hastalara genellikle ağrı ve rahatsızlıklarını kontrol etmek için ağrı kesiciler alırken dinlenmeleri ve şiddetli egzersizlerden kaçınmaları talimatı verilir. Çoğu vakadan sonra, hastalar 7-10 gün sonra düzenli aktivitelerine dönebilirler.

Blefaroplasti sonuçları ne kadar sürer?

Blefaroplasti uzun süreli iyileşmeler sağlasa da, yaşlanmanın etkilerini tersine çeviremez. Hasta zamanla göz kapaklarının görünümünde bazı değişiklikler gözlemleyebilse de, prosedürün faydaları genellikle uzun yıllar sürer.

Blefaroplastinin herhangi bir tehlikesi veya yan etkisi var mıdır?

Blefaroplasti, kanama, enfeksiyon ve yara izi gibi herhangi bir cerrahi operasyon gibi tehlikeler taşır. Bununla birlikte, yetenekli ve bilgili bir cerrah seçerek ve ameliyat sonrası tüm talimatlara yakından dikkat ederek, bu riskler azaltılabilir.

Blefaroplastiyi diğer prosedürlerle birleştirmek mümkün müdür?

Daha kapsamlı bir yüz gençleştirme elde etmek için blefaroplasti, Bella Eyes®, Trinity Lift®, Facelift, endoskopik medial kaş kaldırma ve Pitoz cerrahisi gibi diğer operasyonlarla birleştirilebilir. Cerrahlarımız, istediğiniz sonuçları elde etmek için hangi prosedürleri birleştireceğinize karar vermenize yardımcı olabilir.

    OP. DR. UFUK ASKEROĞLU

    OP. DR. UFUK ASKEROĞLU
    Size nasıl yardım edebilirim?