Skip to main content

Çene İmplantı (Çene Büyütme)

Çene İmplantı (Çene Büyütme) Nedir?

Çene İmplantı (Çene Büyütme) ameliyatı adı verilen, bazen çene büyütme olarak da adlandırılan kozmetik cerrahi bir operasyon, yüzü dengelemek ve profili iyileştirmek için çenenin görünümünü ve projeksiyonunu iyileştirmek için yapılır. Ağız içinde veya çene altında yapılan küçük bir kesi sayesinde, ameliyat sırasında hastanın bireysel yüz özelliklerine uyacak şekilde özel olarak tasarlanmış bir silikon implant yerleştirilir. Yüz gençleştirme konusunda uzmanlığa sahip, nitelikli ve deneyimli bir plastik cerrah çene implantı ameliyatı gerçekleştirir.

Çene İmplantı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında, Çene İmplantı (Çene Büyütme) ameliyatının tamamlanması normalde bir saat sürer. Hastanın özel anatomisine bağlı olarak, ameliyat sırasında ağız içinde veya çene altında küçük bir kesi oluşturulur. İmplant daha sonra çene bölgesinde bir boşluk bırakıldıktan sonra dikkatlice konumlandırılır ve sabitlenir. İmplant yerleştirildikten sonra yara dikiş veya cerrahi yapıştırıcı ile kapatılır.

Çene İmplantı (Çene Büyütme) İyileşme Süreci:

Ameliyattan sonra, hastalar bir miktar şişlik, morarma ve ağrı hissedebilirler, ancak bu yan etkiler ağrı kesiciler ve soğuk kompreslerle kontrol edilebilir. Çoğu hasta bir hafta içinde işe ve düzenli rutinlerine geri dönebilir, ancak şiddetli aktivite ve temas sporlarından birkaç hafta izin almalıdırlar.

Çene İmplantı (Çene Büyütme) Sonuçları:

Çene implantı ameliyatı, yüz için daha çekici bir profil ve denge oluşturmaya yardımcı olabilir. Çene implantı ameliyatı tipik olarak uzun süreli etkilere sahiptir ve kişinin benlik saygısını ve görünümleriyle ilgili genel memnuniyetini artırabilir.

Sık Sorulan Sorular

Çene implantı ameliyatı için kimler iyi bir adaydır?

Zayıf veya batık bir çeneye sahip olan ve yüzlerinin görünümünü ve dengesini geliştirmek isteyen sağlıklı insanlar genellikle çene implantı ameliyatı için iyi adaylardır.

Çene implantı yaptırmanın tehlikeleri ve olası yan etkileri nelerdir?

Herhangi bir cerrahi operasyonda olduğu gibi, çene implantı ameliyatının da kanama, enfeksiyon, sinir hasarı ve implant kayması gibi riskleri ve potansiyel dezavantajları vardır. Ancak bilgili ve deneyimli doktorlarımızdan birini seçerek bu riskler azaltılabilir.

İmplant ne kadar süreyle etkilidir?

Bireyin anatomisi, yaşam tarzı ve genel sağlığı, implantın ne kadar süreceğini etkiler. Ancak silikon implantlar ömür boyu sürecek şekilde yapıldığından, birçok hasta kalıcı sonuçlar bekleyebilir.

İşlemden sonra belirgin izler olacak mı?

Çene implantı prosedürü genellikle ağzın içinde veya çenenin altında gizlenen ve görünür izleri çok az veya hiç bırakmayan küçük bir kesi içerir. Uygun ameliyat sonrası bakım, yara izini en aza indirmeye yardımcı olabilir, ancak kişinin iyileşme süreci, herhangi bir yara izinin nasıl ortaya çıktığı üzerinde bir etkiye sahip olabilir.

Çene implantı ameliyatını takiben İstanbul'da ne kadar kalmalıyım?

Çene implantı prosedürünü takiben sadece 1-2 gün kalmanız gerekecektir, çünkü prosedür sırasında kullanılan dikişler biyolojik olarak emilebilir.

    OP. DR. UFUK ASKEROĞLU

    OP. DR. UFUK ASKEROĞLU
    Size nasıl yardım edebilirim?