Skip to main content

Kaş Kemiği Törpüleme (SOS®)

Kaş Kemiği Törpüleme (SOS® Ameliyatı) Nedir?

SOS® ameliyatı olarak Op.Dr.Ufuk Askeroglu tarafından patentlendirilen bu ameliyat endoskopik supraorbital kemik törpüleme olarak da bilinmektedir. Supraorbital kemiğin veya alnın belirginliğini yeniden şekillendirmeyi ve azaltmayı amaçlayan bu ameliyat genellikle kaş kemiği çıkıntılı olan hastalara genel anestezi altında yapılmaktadır.

SOS® ameliyatı nasıl yapılır?

Kaş Kemiği Törpüleme (SOS® ameliyatı)  saçlı derinin sağından ve solundan iki adet (her biri 2cm olan) kesiler yapılır. Alın kısmındakı doku ve deri endoskopik olarak sabitleştirildikten sonra ultrasonik bir cihaz olan Piezo cihazı kullanılarak kaş kemiğine hastanın ihtiyacına göre törpü yapılır. Törpü yapma işlemi bittikten sonra saçlı deride bulunan kesilere dikiş atılarak ameliyat sonlandırılır. Bu işlem yaklaşık 1 saat sürmektedir, ancak eğer başka yüz gençleştirme ameliyatları ile birleştirilirse bu süre uzayabilir.

Düşük kaşlara veya gözlere sahıp olan hastalarda bu ameliyat genellikle Bella Eyes® veya orta yüzü düşük olan hastalarda Trinity Lift® ameliyatı ile birlikte yapılabilir. Bunun nedeni ise her üç ameliyatta kullanılan kesilerin aynı olmasının yanısıra iyileşme sürelerinin de aynı olmasıdır.

Kaş Kemiği Törpüleme SOS® Sonrası:

Ameliyat sonrası hastalarımızın ameliyattan 5-6 saat sonra taburcu olabilir, ancak yine yukarda belirtiğimiz gibi eğer Bella Eyes , Trinity Lift veya kaş orta hat ameliyatı ile kombine edildiğinde bir gün hastanede yatış önerlimektedir.

İyileşme sürecinde ilk hafta ödem ve ağrı olabilir ancak ilk hafta sonunda normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ödem ve dikişler için size Dr.Ufuk Askeroglu ilaç yazacaktır. Dikişler 8-10 gün sonra kliniğimizde alinmaktadır, ancak eğer şehir dışından geliyorsanız ve bir kaç gün içinde dönmeniz gerekiyorsa herhangi deneyımlı bir hemşire de dikişlerinizi alabilir.

Sık Sorulan Sorular

SOS® ameliyatı için uygun aday kimdir?

SOS için uygun adaylar, genellikle genetik faktörler veya belirli tıbbi durumlar nedeniyle belirgin veya çıkıntılı bir alnına sahip olan bireylerdir. SOS’un bir birey için uygun olup olmadığını belirlemek için nitelikli bir cerrahla konsültasyon gereklidir.

SOS® ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

SOS sonrası iyileşme süreci, bireye ve prosedürün kapsamına bağlı olarak değişebilir. Şişlik, morarma ve ağrı ameliyattan sonraki ilk birkaç gün için normaldir.

SOS® ameliyatndan sonra yara izi kalır mı?

SOS® ameliyatında kesiler saçlı deride olduğu için herhangi bir iz kalmaz, tabi deneyımlı bir cerrah tarafından yapılırsa, çünkü saç foliküllerine zarar vermemek önemlidir.

SOS'un sonuçları ne zaman fark edilir?

SOS® ameliyatı sonuçları, ilk şişlik azaldıkça, genellikle birkaç hafta içinde daha belirgin hale gelecektir. Bununla birlikte, dokular iyileştikçe ve yerleştikçe nihai sonuçların tam olarak ortaya çıkması 1-2 ay sürebilir.

SOS sonuçları ne kadar sürer?

SOS® ameliyatının sonuçları ömür boyu kalıcıdır.

    OP. DR. UFUK ASKEROĞLU

    OP. DR. UFUK ASKEROĞLU
    Size nasıl yardım edebilirim?