Skip to main content

Meme Dikleştirme (Mastopeksi)

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) ameliyatı nedir?

Mastoppeksi olarak da adlandırılan meme dikleştirme, sarkık göğüsleri kaldırmaya ve düzeltmeye yardımcı olabilecek yaygın bir kozmetik operasyondur. Yaşlanma, kilo kaybı veya hamilelik sonucu meme hacmini kaybeden kadınlar sıklıkla bu öneriyi alırlar. – Meme Dikleştirme (Mastopeksi)

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) ameliyatının amacı, ekstra deri ve dokuyu çıkarıp kalan dokuyu şekillendirerek memelere daha kalkık ve genç bir görünüm kazandırmaktır. Meme başı ve meme ucu için meme üzerinde daha yüksek bir pozisyon da seçilebilir. Meme implantları ve meme dikleştirme, kaybedilen meme hacminin geri kazanılmasına yardımcı olmak için bazen birleştirilebilir.
Meme dikleştirme ameliyatında yer alan tipik adımların bir kaçı:

1. Konsültasyon: Kliniğimizi arayarak Op.Dr.Ufuk Askeroğlu ile muayene randevusu oluşturarak sürece başlayabilirsiniz. Bu randevu sırasında endişeleriniz, amaçlanan etkileriniz ve beklentileriniz hakkında konuşabilirsiniz. Meme dikleştirme için iyi bir aday olup olmadığınıza karar vermek için doktor bey meme ucunuzun boyutunu, şeklini, cilt elastikiyetini ve konumunu değerlendirecektir.

2. Anestezi: Meme dikleştirme ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır ve sizi rahat ve ağrısız tutar. Nadir durumlarda sedasyonla birlikte lokal anestezik kullanılabilir.

3. İnsizyonların nerede yapılacağı: Cerrah insizyon modelini planlarken ve işaretlerken memenin sarkma derecesi ve istediğiniz sonuç dikkate alınacaktır.

4. Yeniden şekillendirme ve kaldırma: Cerrah, kesileri oluşturduktan sonra göğüs dokusunu göğüs duvarında daha yükseğe çıkacak şekilde yükseltecek ve yeniden yapılandıracaktır. Daha sıkı ve genç bir görünüm elde etmek için ekstra cilt çıkarılır ve kalan cilt sıkılır. Yeni meme oranlarını eşleştirmek için cerrah, areolanın boyutunu en aza indirmeyi de seçebilir.

5. Meme başı ve areolanın yeniden konumlandırılması: Cerrah, meme dokusu kaldırılırken meme ucunu ve areolayı meme höyüğü üzerinde daha doğal ve yükseltilmiş bir konuma hareket ettirecektir. Bu, estetik açıdan daha hoş bir sonuca katkıda bulunur.

6. İnsizyon kapatma:  Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra cerrah insizyonları kapatmak için dikişler kullanacaktır. Kesi çizgileri genellikle iyileştikten sonra görünürlüklerini azaltmak için dikkatli olarak konumlandırılır.

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) ameliyatının faydaları nelerdir?

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) ameliyatı, göğüslere daha esnek ve genç bir görünüm kazandırmaya yardımcı olurken, aynı zamanda simetrilerini ve konturlarını da geliştirebilir. Özellikle göğüslerinin görünümünden memnun olmayan kadınlar için, prosedür aynı zamanda özgüven ve benlik saygısının artmasına da yardımcı olabilir.

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) İyileşme süreci ne kadardır?

Hastalar Meme Dikleştirme (Mastopeksi) ameliyatından sonra farklı oranlarda iyileşir, ancak çoğu ameliyatın yapıldığı yerde bir miktar rahatsızlık, şişlik ve morarma bekleyebilir. Hastalara sık sık işten birkaç gün izin almaları ve iyi iyileşmeyi teşvik etmek için haftalarca fiziksel olarak zorlu aktivitelerden kaçınmaları talimatı verilir.

Meme dikleştirme ameliyatı ile meme küçültme aynı şey midir?

Hayır, bazen birbirleriyle karıştırılsalar da meme dikleştirme ve meme küçültme operasyonları aynı değildir.
Meme dikleştirme ameliyatının bir diğer adı olan mastopi, göğüslerin etrafındaki dokuyu sıkılaştırır ve sarkık göğüsleri yükseltmek için fazla deriyi çıkarır. Bu ameliyat, daha genç, dik göğüslerin görünümünü geri kazanmaya yardımcı olabilir.

Meme dikleştirme (mastopeksi)

Redüksiyon mamoplastisi olarak da bilinen meme küçültme ameliyatının amacı, ekstra meme dokusunu, cildi ve yağını çıkararak çok büyük göğüslerin boyutunu ve ağırlığını azaltmaktır. Bir kişinin görünümünü ve kendine güvenini arttırmanın yanı sıra, bu operasyon sırt ve boyun ağrısı da dahil olmak üzere tıbbi rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olabilir.
Her iki tedavi sırasında da memeler yeniden şekillendirilirken, meme dikleştirme ameliyatı çoğunlukla göğüsleri büyütmeye odaklanırken, meme küçültme ameliyatı öncelikle göğüslerini küçültmeye odaklanır. Ancak bir hasta hem asansör hem de azaltma istiyorsa, bir cerrah iki tedaviyi birleştirmeyi seçebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı güvenli midir?

Meme dikleştirme ameliyatı, diğer cerrahi operasyonlar gibi, enfeksiyon, kanama ve negatif anestezik reaksiyonlar gibi tehlikeler taşır. Ancak ameliyat nitelikli ve deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapıldığında tehlikeler azalır. Tedaviden önce, doktorunuzla olan endişelerinizin üzerinden geçmek çok önemlidir.

Sık Sorulan Sorular

Meme dikleştirme ameliyatından yara izi oluşur mu?

Evet, meme dikleştirme sonrası yara izi olacaktır. Cerrahınız yara izlerini gizlemek ve fark edilmeyen yerlere yerleştirmek için mümkün olan her şeyi deneyecektir.

Meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatı yapılabilir mi?

Evet, meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatı meme hacmini ve şeklini arttırmak için birlikte yapılabilir.

Meme dikleştirme yaptırdıktan sonra meme ucu hissini kaybeder miyim?

Bazı hastalar meme dikleştirme işleminden sonra meme ucu hissini kısa bir süre kaybedebilir, ancak bu genellikle birkaç hafta ila birkaç ay içinde kaybolur.

4. Meme dikleştirme ameliyatından sonra etkileri ne kadar sürer?

Meme dikleştirme ameliyatının sonuçları uzun yıllar sürebilir, ancak yaşlanma süreci, hamilelik ve ağırlık dalgalanmalarından da etkilenebilir.

Meme dikleştirme yaptırdıktan sonra İstanbul'da ne kadar kalmalıyım?

Genel olarak meme dikleştirme ameliyatından sonra en az 5-7 gün İstanbul’da kalınması önerilir.

    OP. DR. UFUK ASKEROĞLU

    OP. DR. UFUK ASKEROĞLU
    Size nasıl yardım edebilirim?