Dudak Dolgusu ile
Makyajınız Önplanda Olsun!

Estetik, Güzellik, Sağlık

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu dudak dolgusunu anlatıyor. Güzel dudak kavramı evrensel bir estetik anlayışına sahiptir. Her zaman, her kültürde güzel dudak denilince akla muntazam kıvrımları olan dolgun dudaklar gelir.

 

Estetik açıdan ideal bir dudak nasıl olmalıdır?

İdeal bir dudakta alt dudak üst dudaktan daha dolgun durmalıdır. Üst dudakta eros yayı denilen kıvrım belirgin olmalıdır. Gülerken üst dudağın altından diş etleri görünmemelidir. Yine belirgin bir dudak konturu olmalıdır. Dudak derisi pürüzsüz olmalıdır.

Dudak dolgusu hangi dudaklara yapılmalıdır?

Dudaklarının doğal hali ince, kıvrımsız yani düz ve asimetrik dudaklara sahip olanların dışında yaş aldıkça hacim kaybederek şekli bozulan dudaklara da dolgu operasyonu yapılabilir. Bunun dışında kendilerini daha çekici hissetmek için biraz daha dolgun dudak isteyenlere de yapılabiliyor.

 

Dudak dolgusu malzemeleri nelerdir?

Dermal dolgunun dudaklara ve ağız kenarlarına enjekte edilen birçok türü bulunur. Fakat en yaygını olan hyaluronik ve benzeri maddeler içeren dolgu malzemesi türleridir. Hyaluronik asit vücutta da bulunan doğal bir maddedir. Bu madde dudakların hacminin artmasını sağlar. Hatta bazen dolgu maddesinin “hyaluronik asit dolgu maddeleri” olarak da adlandırılır.

dudak dolgusu nedir

Dudak dolgusu nasıl yapılıyor?

Dolgu işlemi lokal anestezi altında süren yaklaşık on dakikalık bir operasyonla gerçekleştiriliyor. İşlem sırasında ya da işlemden sonra herhangi bir ağrı ve sızı hissedilmez. Dolgu işleminin sonuçları hemen görülür hale gelir. Sadece ilk bir iki gün dudaklarınızda hassasiyet olabilir. Sanıldığı gibi dudaklarda herhangi bir his kaybına neden olmaz. Kalıcı ve geçici dolgu olmak üzere iki türü vardır. Geçici dudak dolgu malzemesinin içeriği zamanla vücut tarafından absorbe edilebilir. Bu nedenle belli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Kalıcı dolgu birçok cerrah tarafından tercih ve tavsiye edilmeyen geri dönüşümü zor olan bir yöntemdir.

dudak dolgusu estetiği

Dudak tasarımı nasıl yapılır?

Dudak şekli hesaplanırken kişinin genel yüz hatları ve gülümsemesi göz önüne alınır. Üst dudak çukurunun burnun tam ucuna denk gelmesi, alt dudağın çeneyle oluşturduğu simetri, gülerken dudakların aldığı şekil gibi ayrıntılar göz önüne alınır. Tıpkı resim çizer gibi önce yüze en uygun dudağın tasarımı yapılır. Daha sonra dudağa uygulanır. Dudak dolgusu yapılırken sadece dudağa hacim kazandırmanın bir önemi yok. Dudağın cazibesini artıracak kıvrımların da belirgin hale getirilmesi gerekir.

Dudak tasarımı nasıl yapılır

Dudak dolgusunun fiziksel ve psikolojik etkileri nelerdir?

 

Güzel dudaklar kişinin yüz ifadesini, mimiklerini ve duygusal ifadelerini etkileyen bir öneme sahiptir. İnce ve düz dudaklar kişinin mutsuz, sinirli ya da endişeli bir ifadeye bürünmesine neden olur.

Estetik ameliyatlar arasında en özen gösterilmesi gereken operasyonların başında dudak dolgusu gelir. En ufak bir uçuğun bile dudakta ne kadar rahatsızlık verici ve dikkat çekici bir rol oynadığına bakılırsa dolgu işleminin önemi daha fazla ortaya çıkar. Bu yüzden dudak dolgusu işlemi mutlaka plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır.


Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Op. Dr. Ufuk Askeroğlu

dudak dolgusu fiyatları

İletişim Formu