Skip to main content

Pitozis ve Göz Kapağı Estetiği

Pitozis düzeltme ve göz kapağı (blefaroplasti) ameliyatları arasındaki farklar:

Pitozis, üst göz kapaklarından birinin veya her ikisinin göz bebeğinizin üzerine sarkması durumudur. Göz bebeğiniz, gözünüzün ortasındaki ışığın içeri girmesine izin veren siyah nokta, sarkık göz kapağı tarafından tamamen kapatılabilir veya sarkıklık o kadar az olabilir ki neredeyse hiç fark edilmeyebilir. (Türkiye’de Pitozis) Ancak üst blefaroplasti, üst göz kapağındaki fazla derinin çıkarılmasıdır. Göz kapağı düşüklüğü vakalarının çoğu bir hastalıktan değil, yaştan kaynaklanır. Blefaroplasti veya göz kapağı ameliyatı, sarkmış veya fazla deriden kurtulmak için yapılır. Daha hafif durumlarda göz kapaklarının görünümünü iyileştirmek mümkündür.

Kozmetik ve İşlev

Pitozis düzeltmesi, kozmetik bir operasyon olarak görülen blefaroplastinin aksine çoğunlukla işlevseldir. Göz kapağı kasının göz kapağını tekrar uygun şekilde kaldırmasını ve açmasını sağlamak için pitozis restorasyonu onu kısaltır veya sıkılaştırır. Pitozisin nedenleri ve ne kadar şiddetli olduğu tedavinin özelliklerini belirler.

Pitozise neden oluşur?


Çocuklarda pitozis nedenleri

Çocuklar konjenital pitozis adı verilen pitozis ile doğabilirler. Göz kapağını kaldıran ana kas olan levator kası ile ilgili sorunlardan kaynaklanabilir. Çocuklar pitozisleri varsa görme sorunları için risk altında olabilirler. Çocuğun göz kapağı görmeyi engelleyecek kadar sarkarsa, ambliyopi (“göz tembelliği”) gelişebilir ve bir göz diğerinden daha iyi görür.

Yetişkinlerde pitozis nedenleri

Yetişkinler, levator kası gerildiğinde ve göz kapağından ayrıldığında involüsyonel pitozis olarak adlandırılan pitozis olurlar. Bu, yaşlanmadan, göz yaralanmasının bir sonucu olarak veya bazen belirli göz ameliyatlarının bir yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. Bazen diğer hastalıklar göz kapağı kasını etkileyerek pitozise neden olabilir.

Türkiye’de Pitozis Ameliyatı Maliyeti

Türkiye’de pitozis düzeltme ameliyatının maliyeti, cerrahın deneyimi ve uzmanlığı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir, ancak kliniğin kalitesine bağlı olarak 1500 £ ile 3000 £ arasında değişmektedir. Türkiye’de pitozis, tüm plastik cerrahların yapamayacağı, bazı cerrahların tanı bile koyamayacağı bir ameliyattır. Deneyim anahtardır!

Türkiye’de Göz Kapağı (Blefaroplasti) Ameliyatı Maliyeti

Türkiye’de blefaroplasti ameliyatının fiyatı, cerrahın deneyimi ve becerisi de dahil olmak üzere bir dizi kritere bağlı olarak 1500 £ ile 3000 £ arasında değişebilir. (Türkiye’de Blefaroplasti) Doğru klinikte olduğunuzdan emin olmak için ameliyatınızı yürüten cerrahınızı titizlikle seçmelisiniz.

Pitozis Ameliyatı Uzunluğu

Türkiye’de pitozis düzeltme ameliyatı süresi yaklaşık 30-40 dakikadır, ancak diğer yüz veya bedensel estetik ameliyatlarla birleştirilirse ameliyat süresi değişebilir. Pitozis lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Bu ameliyattan 4-5 saat sonra hastalar hastaneden ayrılabilir, bu nedenle hastanede yatış gerekmez.

Pitozis Ameliyatı Sonrası Dikiş Alınması

Pitozis düzeltmesi internal ve emilebilir dikişler kullanılarak yapıldığı için bir iki hafta içinde kendiliğinden eriyecekleri için dikiş alınmasına gerek yoktur.

Göz Kapağı (Blefaroplasti) Ameliyatı Uzunluğu

Üst göz kapağındaki fazla derinin çıkarılması (Türkiye’de blefaroplasti) yaklaşık 30 dakika sürer. Pitozis düzeltmesi gibi, blefaroplasti de lokal veya genel anestezi altında yapılabilir ve hastalar ameliyattan 1-2 saat sonra hastaneden ayrılabilirler.

Göz Kapağı (Blefaroplasti) Sonrası Dikiş Alınması

Blefaroplasti ameliyatından sonra dikişlerin, optimum iyileşme süresi sağlamak için ameliyattan 8-10 gün sonra alınması gerekir. Basit bir işlem olduğu için bazı durumlarda İstanbul’da daha uzun süre kalmak istemeyen hastalar dikişi kendi başlarına çekebilir veya kendi ülkelerinde bir hemşireye yaptırabilirler.

Pitozis ve Göz Kapağı Ameliyatı
Ptosis en Turquie
Pitozis ve Göz Kapağı Ameliyatı
Ptosis Turkey

OP. DR. UFUK ASKEROĞLU

OP. DR. UFUK ASKEROĞLU
Size nasıl yardım edebilirim?