Skip to main content

Aslı Şen’in Doktoru

Asli Şen’in Plastik cerrahı kim?

Bildiğiniz üzere cemiyet hayatının ünlü ismi ve Ashley Joy kozmetik markasının sahibi Aslı Gümüşel Şen’in plastik cerrahı, ünlülerin doktoru olarak bilinen Op.Dr.Ufuk Askeroğlu’dur. Asli Şen 2023 senesinde Dr.Ufuk Askeroğlu’na Trinity Lift® (endoskopik orta yüz germe), endoskopik kaş kaldırma ve derin plan yüz germe ameliyatlarını yaptırdı. Bu yazımızda Aslı Şen’in Op.Dr.Ufuk Askeroğlu ile yaptığı ropörtaja yer verdik. (Aslı Şen’in doktoru)

Aslı Şen'in Doktoru

Aslı Şen: Merhaba, bugün Nişantaşı’na geldim ve yüz gençleştirme ameliyatımı yapan Op.Dr. Ufuk Askeroğlu ile buluştum. Ameliyatımın üzerinden bir buçuk sene geçti ve ikinci kontrol için buradayım. Ufuk Bey, merhaba.
Dr. Ufuk Askeroğlu: Merhaba Aslı hanım, hoş geldiniz.
Aslı Şen: Hoşbulduk, öncelikle, elinize sağlık. Ameliyatım sonrasında da iyileşmemde büyük rol oynadınız, teşekkür ederim.
Dr. Ufuk Askeroğlu: Rica ederim.
Aslı Şen: Plastik cerrahiyle ilgili en çok merak edilen soruları sizinle paylaşmak istiyorum. Ufuk hocam, siz genellikle hangi cerrahi işlemlerle ilgileniyorsunuz?

Dr. Ufuk Askeroğlu: Ben genel olarak yüz cerrahisiyle ilgileniyorum. Örneğin; endoskopik yüz gençleştirme, klasik yüz germe, endoskopik kaş kaldırma, göz kapağı estetiği, burun estetiği, lip lift ve yüzle ilgili diğer işlemler. Ama en fazla yaptığımız işlem, endoskopik yüz gençleştirme ve derin plan yüz germe cerrahisidir. (Aslı Şen’in doktoru)

Aslı Şen: Endoskopik yüz gençleştirmeyi belki bilmeyenler olabilir, endoskopik yüz gençleştirme cerrahisi ne demek?
Dr. Ufuk Askeroğlu: Endoskopik yüz gençleştirme cerrahisi, dokulara zarar vermeden, saçın içinden küçük kesilerle yapılan ve bu sayede dokuları kemikten serbestleştirip yeni yerlere taşıdığımız bir yüz gençleştirme yöntemidir.
Aslı Şen: Sizinle özdeşleşen ameliyatlardan bir kaçı Bella Eyes® ve Hollywood Yanağı® olduğunu biliyorum ve hatta Türkiye’nin en ünlü oyuncularının da bu ameliyatlar için geldiği tek adressiniz, bize bu ameliyatlarli biraz anlatabilir misiniz?
Dr. Ufuk Askeroğlu: Tabi, “Bella Eyes®” ameliyatı aslında 3 işlemin kombinasyonudur. Bu üç işlem , endoskopik dinamik kantopexy, lateral kaş kaldırma ve şakak germedir. Aslında kantopeksi dediğimiz gözleri badem yapma işlemidir. Bazı hekimler eski bir yöntem olan geleneksel kantopeksi işlemini uyguluyor. Bu eski yöntemde gözün dış kısmına kesi yapılarak göz yukarı doğru taşınıyordu. Ancak, biz bu ameliyatı dinamik endoskopik kantopeksi olarak değiştirdik. Bella Eyes yönteminde yüzde her hangi bir kesi atmadan saçlı deriden girilerek endoskopik olarak hem gözleri, hem kaşları yandan ve şakak kısmını geriyoruz ve bu yöntem ünlü bir cerrahi dergide bilimsel yayın olarak da yayınlanmaktadır. (Aslı Şen’in doktoru)

Aslı Şen: Beni görenler bana Bella Eyes ameliyatını yaptığınızı düşünüyorlar.
Dr. Ufuk Askeroğlu: Hayır, size Bella Eyes ameliyatını yapmadık.
Aslı Şen: Bir de bişektomi ameliyatını çok yapıyorsunuz.
Dr. Ufuk Askeroğlu: Evet, aslında bişektomi işlemi çok eski bir ameliyattır, biz bu ameliyatın ismini Hollyood Yanağı olarak patentini aldık ve bu ameliyat Hollywood Yanağı olarak dillere pelesenk oldu ve çok meşhur oldu. Artık bu ameliyat Hollywood Yanağı olarak biliniyor.
Aslı Şen: Peki Ufuk Askeroğlu’nun burda farkı nedir?
Dr. Ufuk Askeroğlu: Birinci farkımız endoskop’a çok hakim olmamız. Çünkü yüz gençleştirmede endoskop kullanan cerrah sayısı çok az.
Aslı Şen: Siz aslında endoskopik migren cerrahisiyle bu işe başladığınız için, yüze çok hakimsiniz.

Dr. Ufuk Askeroğlu: Evet doğru. Üst, orta ve alt yüzdeki sinirlerin ve kasların anatomisine çok hakimiz ayrıca kendimize farklı yöntemler geliştirdik . Mesela, normalde orta yüz germe dediğimiz ameliyat alt göz kapağından kesiler atılarak veya temporal bölgeden körlemesine girilerek veya ağız içinden yapılan yöntemler vardı. Biz bunu saçın içinden 2cm keserek, orta yüzü kaldırabiliyoruz. Bu ameliyatın adını da Trinity Lift koyduk, Trinity Lift® orta yüz germe yöntemi de Bella Eyes® gibi aynı uluslararası tıbbı dergide makale olarak kabul edildi ve yayınlandı.

Aslı Şen'in Doktoru

Aslı Şen: Evet, hem Bella Eyes hem Trinity Lift makalesini ameliyat olmadan önce okumuştum, peki sizin ameliyatlarınızda hastalar ne kadar süre sonra normal hayatlarına dönebilirler?
Dr. Ufuk Askeroğlu: Bu hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Ancak genellikle hastalarda 10 ila 15 gün morluk ve şişlikler oluşabiliyor. Tam iyileşme süreci kişinin anatomisine bağlı olarak genellikle 2 ayı bulur. (Aslı Şen’in doktoru) Bunu da özellikle belirtmeliyim ki; estetik ameliyatlar üzerinden 6 ay geçmeden nihai sonucu göremeyebiliriz.
Aslı Şen: İyileşme sürecinde nelere dikkat etmek gerekir?
Dr. Ufuk Askeroğlu: İlk 2 ay, kendinize fazla ayna karşısında sorgulamamak önemlidir. Dokuların doğal olarak yerine oturması zaman alabilir. Bu yüzden sabırlı olmak gereklidir. Ayrıca, dikişlerin doğru yerde ve doğru şekilde atılması önemlidir. İyileşme sürecinde hastaların doktorlarına güvenmeleri ve beklentilerini anlamaları önemlidir. Genelikle 2 ay sonra yüz doğal halini almış oluyor.

Aslı Şen: İşte bu çok önemli bir nokta. Ancak, hastalar genellikle ameliyata karar verirken çok tedbirli oluyorlar ve işlem sonrasıyla ilgili endişeleri olabiliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Dr. Ufuk Askeroğlu: Haklısınız. Hastalar genellikle ameliyat sonrası süreciyle ilgili endişeler yaşayabiliyorlar. Ancak, önemli olan hastaların psikolojik olarak da yüz gençleştirme ameliyatına hazır olmasıdır. Ameliyat öncesinde hastaları detaylı bir şekilde bilgilendiriyoruz ve süreci anlatıyoruz. Ayrıca, ameliyat sonrası dönemi kolay atlatmaları için destek olmaya çalışıyoruz.
Aslı Şen: Peki, hastalar ameliyat sonrası süreçle ilgili olarak, özellikle iyileşme sürecinde ne tür zorluklarla karşılaşabilirler?
Dr. Ufuk Askeroğlu: Ameliyat sonrası ödem ve şişlik gibi geçici zorluklar yaşanabilir. Özellikle ilk 2 ay önemlidir çünkü bu dönemde ödem oluşumu ve dokuların iyileşme süreci başlar. Bu süreci iyi yönetmek, hastaların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar.
Aslı Şen: Peki, yüz gençleştirme ameliyatlarını hangi yaşta yaptırmalıyız?
Dr. Ufuk Askeroğlu: Aslında bunun bir yaşı yok, kendinize aynda baktığınızda yüzünüzde sarkma varsa ve mutsuz olduğunuz bölgeler varsa ameliyat olabilirsiniz. Biz genelde endoskopik yüz gençleştirmeyı 25-35 yaş arası genç hastalarda uyguluyoruz çünkü üst ve orta yüzleri genetik sebeplerden veya yaştan dolayı düşmüş olabiliyor. Ancak alt yüz germe veya derin plan yüz germe işlemini 35-40 yaş üzeri hastalarda, hastanın alt veya boyun kısmında sarkma varsa önerebiliyoruz. (Aslı Şen’in doktoru)
Aslı Şen: Size diğer doktorların yaptığı başarısız yüz germe vakalarının da çok geldiğini biliyorum bundan dolayı şu soruyu sormak istiyorum; bir hastanın ameliyat sonrası memnuniyetsizliği durumunda, revizyon ameliyatı ne zaman gereklidir?
Dr. Ufuk Askeroğlu: Revizyon ameliyatı genellikle ilk ameliyattan sonra en az 6 ay bekledikten sonra düşünülür. Ancak, bazı durumlarda daha erken müdahale gerekebilir. Özellikle endoskopik cerrahinin başarılı olmadığı durumlarda veya istenilen sonuç elde edilemediğinde revizyon ameliyatı yapılabilir. Bu süreçte hasta ile iletişim halinde olmak ve isteklerini anlamak çok önemlidir.
Aslı Şen: Peki hastalar yüz gençleştirme ameliyatı olmadan nelelere dikkat etmeli?
Dr. Ufuk Askeroğlu: İlk olarak hastalar yüz gençleştirme ameliyatına piskolojik olarak hazır olmalıdır.Bir diğer konu ise , yüzlerindeki doğal ve doğuştan hepimizde olan yüz asimetrisinin farkında olmasıdır. Çünkü biz ameliyat öncesi tüm hastalarımızın fotoğrafını çekip, hastalarımızla birlikte değerlendirme yaptığımızda hastalara yüzlerinin asimetrik olduğunu söylüyoruz. Fakat bazen hastalar ameliyat heyecanıyla bunu unutabiliyor. Herkesin yüzünde farklı asimetriler mevcuttur. Örneğin; bazı hastaların elmacık kemikleri asimetriktir veya bir göz diğerinden daha küçük ya da daha çekiktir. Biz emeliyat esnasında yumuşak dokuya müdahale ediyoruz, kas, kemik ve doku deformasyonuna müdahale edemiyoruz.
Aslı Şen: Ufuk hocam, zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
Dr.Ufuk Askeroğlu: Rica ederim Aslı hanım, ben teşekkür ederim.

Leave a Reply

OP. DR. UFUK ASKEROĞLU

OP. DR. UFUK ASKEROĞLU
Size nasıl yardım edebilirim?