Skip to main content

Mevcut meme hacminin dokusu altına protez yerleştirilerek olduğundan büyük hale getirilmesi için yapılan bir cerrahi müdahaledir. Meme büyütme ameliyatı sırasında eş zamanlı olarak eğer varsa sarkıklık, gevşeklik, hamilelik ve emzirme gibi süreçlerde form kaybı yaşama ve iki meme arası asimetri bozukluğunun toparlanması yapılır.

Bu operasyonda hastanın amacı çoğunlukla sadece göğüslerinin büyümesi iken bizler vücudunuza uyan, uzun dönemde size herhangi bir sıkıntı yaratmayacak en ideal operasyonu uygulamaya çalışırız.

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme büyütme operasyonu en sıklıkla meme ebatlarından memnun olmayan hatalarda meme ebatlarını büyütmek için yapılır. Bunun dışında meme büyütme ameliyatı farklı nedenlere bağlı olarak da uygulanabilir.

  • Meme ölçüsünün genetik faktörler nedeni ile küçük olması durumunda yapılır.
  • Meme dokusunun bir bölümünün ya da tamamının alınmış olmasıyla yapılır.
  • Kişinin daha büyük bir meme ölçüsüne sahip olmak istemesiyle yapılır.

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme Ameliyatı Öncesi

Hastalar operasyon öncesi aspirin almamalı eğer kullandıysa 7-8 gün önceden kesilmelidir. Vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon bulunmamalıdır. 40 yaşın üzerindeki hastalarda özellikle aile içinde meme kanseri olmuş birisi varsa ameliyattan önce mamografi incelemesi yapılmalıdır.

Meme büyütme ameliyatı tecrübeli plastik cerrahlar tarafından yapıldığında, komplikasyon olasılığı çok daha düşüktür. Komplikasyonlar arasında, kapsül kontraktürü, iltihaplanma ve kanama sayılabilir. Cerrahınızın tavsiyelerini ameliyat öncesi ve sonrası uyarak bu riskleri azaltabilirsiniz.

Yara iyileşme kalitesini bozacağından dolayı mümkünse 2 hafta önceden sigara tüketimi bırakılmalıdır. Meme protezi kansere yol açmamakla birlikte, sonradan oluşabilecek bir kitlenin tespitini güçlendirme ihtimali vardır. Bu nedenle ameliyat öncesi meme ultrasonu ya da mamografi gibi bir radyolojik  tetkikle memenin  durumu kayıt altına alınması gerekir.

Meme protezi ancak delici cisim batması sonucunda nadiren yırtılabilir, delinebilir ya da içindeki jel maddeyi sızdırabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Operasyonun ertesi günü pansuman sargısı azaltılarak sutyen takılır. Birkaç hafta süreyle meme fizik teması hassas ve ağrılı olabilir. Bu durum ise ortalama 3-4 hafta sürer. Dilişler 10-15 gün içinde alınır. Dikiş izleri 6-7 hafta kadar pembe kalabilir. Sonra yavaş yavaş beyazlar. Mamografi inceleme gerekiyorsa, uygun aralıklarla yapılması tavsiye edilir.

Sonuç olarak meme büyütme ameliyatı hemen sonuç aldığımız ameliyatlardan birisidir. Ama iyi bir sonuç almak için tecrübeli plastik cerrahlar tarafından yapılması tavsiye edilir.

OP. DR. UFUK ASKEROĞLU

OP. DR. UFUK ASKEROĞLU
Size nasıl yardım edebilirim?