Skip to main content

Yüz germe ameliyatı, yüz bölgesindeki dokuların gerilmesini ve yüzün daha genç bir görünüm kazanmasını sağlamak amacıyla yapılan estetik bir müdahaledir. Yüz germe ameliyatı sonrası, yüzdeki dokular daha gergin ve daha belirgin hale gelir. Bu sayede yüz doğal formatına kavuşur.

Ameliyattan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz gerdirme ameliyatından sonra doktorunuzun dediklerine mutlaka uymanız gerekir. Aksi halde geçirmiş olduğunuz müdahaleden dolayı iyileşme sürecinde oldukça zorluklar çekmeniz normaldir. Dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Yapılan müdahaleden sonra hastaların yüz maskesi kullanması önemlidir.
 • Şişkinliklerin hızlı bir biçimde inmesi ve ödem miktarının azalabilmesi için hastalarımınız bir süre tuzlu gıdalardan uzak durması ve bol miktarda su tüketmeleri önerilir.
 • 10 gün süreyle sigara kullanımı iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyeceği için ara sigara kullanımını ara verilmesi tavsiye edilir.
 • Baş yüksekte ve mümkün olduğunca sırt üstü ve hafif yana doğru yatılmalı, yüz üstü yatılmamalıdır.
 • Yüz germe ameliyatı sonrası oluşacak ağrılar çoğunlukla basit ağrı kesiciler sayesinde kontrol altına alınabilir.
 • Kontakt lensler, operasyondan 2-3 gün sonra kullanılmaya başlanabilir.
 • Bir hafta boyunca şiddetli mimik hareketlerinden, kahkaha atmaktan yüz hattını gerecek hareketlerden, 1-2 hafta süreyle uzun konuşmalardan kaçınılması gerekir.
 • Güneşten ve güneş banyolarından 6-7 hafta süreyle uzak durulması, güneşe çıkıldığında güneş gözlüğü, şapka ile yüzün korunması gerekmektedir.

 

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan Önce Yapılması Gerekenler

Yüz gerdirme operasyonundan önce mutlaka doktorunuza doğru bilgiler vermeniz sizin açınızdan önemlidir doktorunuz sizinle ilgili bilmediği bir durumda uygulamış olduğu müdahale sağlığınız açısından büyük tehlike teşkil etmektedir. Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gerekenler;

 • Düzenli/düzensiz kullandığınız tüm ilaçları, daha önce bir ameliyat geçirip geçirmediğinizi ve aileden gelen bir hastalığınız olup olmadığını doktorunuza söyleyiniz.
 • Aspirin, bebek aspirini ,ibuprofen, kumadin, çeşitli ağrı kesiciler ve E-vitamini vb. ilaçların ameliyattan belirli bir süre önce kullanımı bırakılması gerekir. Kullanılmasında sakınca olmayan ağrı kesiciler, doktorunuz tarafından belirtilip size söylenecektir.
 • C vitamini yaraların iyileşmesinde yardımcı etkileri vardır. Günde 3 kez 1000mg kullanılabilir.
 • Herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa doktorunuza mutlaka bildirmeniz gerekmektedir.
 • Gebelik haliniz ya da gebe olma ihtimaliniz varsa doktorunuza bunu mutlaka söylemeniz gerekmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Yüz germe operasyonu sonrası şişliklerin inmesi ve yaralın iyileşmesi için zaman gerekir. Hastanın kişisel özelliklerine ve yapılan ameliyata göre değişmekle birlikte birçok hasta 1-2 hafta içerisinde işlerine yeniden dönebilmektedir. Bu süre sonunda şişlikler ve morluklar ciddi bir şekilde azalmış olacaktır. Yüz germe ameliyatı sonrası 1. Ayda iyileşmenin belirgin bir hal alınması ile yeni görünümünüz ortaya çıkmaya başlayacaktır. Ancak, asıl sonucu görebilmek  için 6 ay kadar beklemeniz gerekmektedir.

OP. DR. UFUK ASKEROĞLU

OP. DR. UFUK ASKEROĞLU
Size nasıl yardım edebilirim?